HP Split X2 teszt

0
563

HP Split X2 teszt

tesztalanyt a Hewlett-Packard biztosította számunkra a Laptopszalon közbenjárásával, mely megtekinthető és kipróbálható a Laptopszalon Budai üzletében. 

Laptopszalon Buda

Cím: 1024 Budapest, II. ker., Lövőház u. 12. fsz. 1/d
Nyitva tartás: H-P: 10:00 – 19:00; Szo.: 10:00 – 18:00; V: Zárva
Tel: 20/612-1111

Sőt! Ezzel karöltve kívánjuk felhívni a figyelmet a HP Május 5-el indult promóciójára; minden újonnan értékesített HP notebook után egy őshonos fát telepít a HP Oxigéngyárába a magyarországi tájrehabilitációs projektje keretében. Az akcióban résztvevő HP notebookok dobozában egy rövid leírást és egy kupont helyezett el a gyártó. A vásárló a kuponkód regisztrálásával egy virtuális fát is ültet. Ez azért elég jó fej dolog, nem?

HP Split X2 teszt

Áttekintés

Egy igazi csemege jutott a hónap végére, lassan 1 hónapnál is több időt töltött nálam a HP egyik legfurább alkotása, a Split X2. A kettő az egyben eszközök idejét éljük, nagyon terjed a tabletté alakítható vagy lecsatlakoztatható eszközök száma. Ezek leginkább 10″ körül tanyáznak, azonban van akinek ez nem elég. Nos, nekik szól tesztünk alanya.

HP Split X2 teszt

A doboz tartalma

A dobozban a használati útmutatón kívül egy parányi tápegység és maga a tablet taláható a dokkolójával. Én egy tokot tudnék még a csomagban elképzelni, mert ez az a méret, amiből nincs túltelítve a kiegészítők száma a piacon és talán jobban esne egy gyári megoldás méretpontosan.

HP Split X2 teszt

A külső

HP Split X2 teszt

Első érintésre meg lehet mondani, hogy kitől származik a Split X2. Az anyagok ismerősek, főleg a külső burkolat szürke műanyaga. Belül pedig közepesen igényes fekete plasztik borítja a billentyűzet körüli részt, a tablet belső fele pedig természetesen üveglap, ami ugyan nem Gorilla Glass, de kibírta karcok nélkül a tesztidőszakot ami elég jó jel. A formai játékosság egy kis kerekítésben-mélyedésben merül ki, ami a hangszórókat rejti a rácsozás alatt. A káva körben bő 2cm, ami nem kevés, de ekkora méretű testet bizony rendesen markolni kell, így ez funkcionális elem. Az összkép rendben van, nincsenek kilógó vagy kiugró részletek, egységes az egész.

 

Portok, ergonómia és beviteli eszközök

HP Split X2 teszt

Elöl a touchpad kis mélyedése látható amin keresztül kinyitni is könnyebb az eszközt

HP Split X2 teszt

Jobbra fordulva bekapcsoló gombot találunk a tableten és egy 3.0-s USB-t valamint HDMI portot a töltőn kívül még a dokkolóra helyezve

HP Split X2 teszt

Bal oldalon 2.0-s USB és egy kombinált hang ki-bemenet kapott helyet a dokkolón. A tableten pedig a hangerő állító gomb kerül ide hátulra

HP Split X2 teszt

Hátul a zsanér és az azon lévő csúszásgátló gumi látható

HP Split X2 teszt

A tabletet leválasztva balra egy microSD olvasó, utána a hang ki-bemenet és egy töltő csatlakozó található ismét, ha dokkoló nélkül használnánk fejhallgatót és töltenénk a gépet

Billentyűzet

A régi iskola elve alapján épült a billentyűzet, a jobb oldali oszlop erről árulkodik. Egy nem különösebben érdekes billentyűzet ez, elég kemény gombokkal és rövid utakkal, de legalább jó nagyok a felületek, zsugorításnak csak a kurzormozgatók estek áldozatul, meg a funkciógombok is feleződtek, de ez viszonylag ritkán kerül használatba úgyis, kivétel az esc és delete ami lehetne rendes méretű is. Háttérvilágítás nincs, amit pótolhat ugyan a tablet virtuális billentyűzete (hiszen az mindig fényes), de éjszaka azért jobb lenne egy fehér megvilágítás alulról is.

   HP Split X2 teszt

Touchpad

Az érintőpad a hasonló eszközökhöz képest nagyon jó, szép nagy a mérete, van multi-touch is és a kattintások is elsőre sikerülnek. Ha pedig nem, ott az ujjas-képernyős megoldás is.

HP Split X2 teszt

Hang

Beats Audio felirattal a káván dicsekszik a tablet, ami valóban nem is szól rosszul, sőt, kapunk piszkálására alkalmas programot is. A sztereó hangszórók hangereje és tisztásága jó, de ez nyilván tabletes méretben számít jónak, ilyen vastagságban kicsit mindig dobozhangú és szűk lesz a hangtartomány.

Kommunikáció

A vezetékes kapcsolat most kimaradt, helyette Ralink gyártmányú b/g/n szabványú Wi-Fi és 4.0-s Bluetooth használható kapcsolatokra. Az érzékenység meglepően jó, laptopos szintű távolságokra tudtam merészkedni a tablettel, ami szép teljesítmény, valószínűleg az antennázás is jól sikerült.

Kijelző

A tesztkészülék egy HD felbontású WVA paneles kijelzőt kapott matt felülettel amire rákerült aztán az üveg borítás. Emiatt nagyon erős a tükröződés, tehát kültéren használni meglehetősen nehéz, beltérben viszont nem lesz gond. Fényerőből fedett helyen viszont lesz elég, sőt, fényérzékelő is akad ami állíthatja a háttérfényt ha kell. A képminőség remek, igaz lehetne akár FHD felbontású is, de a színek szépek, betekintési szögeink szinte korlátlanok. Egyetlen apróbb megjegyzés még: tisztán tartás. Az üvegen minden piszok megmarad, napfényben ez szinte kitakarja a kijelzőt. Nedves tisztítót érdemes a táskában tartani.

A zsanérozás hasonló a márkatársakéhoz, két szélen akad be fém kampó, középen pedig a dokkoló csatlakozó viszi át a szükséges jeleket. Ezzel egy aprócska gond volt: a tablet hatalmas tömegét lengések nélkül nem tudja megtartani a dokkoló, tehát mindig lesz benne egy holtjáték és libegés. Szokható, de ezt fixen kellene rögzíteni, óhatatlanul is megeshet, hogy a retesz nem kapcsol be dokkoláskor és akkor bizony kieshet a felső rész.

A felső kávában egy FullHD felbontású kamera került, ami nagyon jó képet készít 30fps sebességgel, hátulra nem került ilyesmi, 13″-os méretű tárgyakkal ne is fotózzunk, de ez a privát véleményem a 10″-os gépekről is, elég könnyen lehet eszközt törni ha közben tapicskoljuk a kijelzőt.

HP Split X2 teszt

HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt

HP Split X2 teszt

Bővíthetőség

Magam is meglepődtem, hogy mennyire sokoldalúan bővíthető egy ilyen masina. A dokkoló 7mm-es HDD-ket fogad, amit megmutatni sajnos nem tudok, mert a hátsó rész körmei túl erősek voltak és nem volt szívem eltörni a tesztgépet, de belekukkantottam és valóban ott van a klasszikus keretben a winchester.

Másik meglepetést a HP leírása adta, amiben rendes memória slotot és mSata SSD-t említenek. Ezt sajnos nem tudom alátámasztani sem cáfolni, de elképzelhető, hogy valóban így van és bővíthető akár 128GB-os SSD-re és 8GB memóriára is az alapkiépítés.

HP Split X2 teszt

 Tápellátás

Az előző tesztekben szereplő MSI gépekhez képest szinte mákszemnyi az adapterünk, ami szolid 45W-os névleges teljesítményre méreteztek. Ilyen fogyasztás mellé felesleges is lenne nagyobb.

Garancia

2 év HP futárszolgálatos garancia jár a termékhez, ez a megszokott módon telefonos bejelentés után működik, remélhetőleg minél gyorsabban.

Használatba vétel

Windows alapú tabletről lévén szó Microsoft Windows 8 fogadott amit frissíthetünk 8.1-re is, én ezt kihagytam a gyári visszaállítás biztosan megoldhatósága miatt, de elérhető ez a lényeg. A gyárilag telepített Utility Centerből elérhetjük a visszaállítás és mentés opciókat, valamint állíthatjuk később a hangszínszabályzót és végül ott van a HP hűtésért felelős alkalmazása, amivel egy kissé a ventilátor fordulatszámát tudjuk növelni ha komfortosabb fogást szeretnénk.

HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt

 

Processzor

Itt nem kötöttek kompromisszumot a szakemberek, egy apróbb mobil gépekbe szánt Core i5-ös 4200Y jelzésű processzor került a gépházba. 2 magos felhasználás során akár 1.6GHz-es maximális órajelű( 1 szálon ez 1.9GHz), 4 szálon is dolgozni képes központi feldolgozót kapunk, 11W-os TDP osztályba sorolva, ami azért már mutatja, hogy nem egy átlagos tabletről van szó sem teljesítmény sem fogyasztás oldalról. Valóban nincs gond a sebességgel, távol áll ugyan egy rendes Core i5 notebook processzortól, de elég fürgén teszi a dolgát ha kell. Tömörítésnél és konvertálásnál sem volt gond processzor oldalról.

HP Split X2 teszt

Rendszer teljesítmény

Két meghajtónk van jelen esetben: egy 64GB-os SSD a tabletben és egy 500GB-os HDD a dokkolóban. Hasít is a rendszer és a programok, a tárhelyre sem lehet panasz, a dokkolóban elfért bőven a biztonsági mentésem is 2 másik gépről. A 4GB-os memória pedig szintén nem volt kevés semmilyen helyzetben, ahová több kellene, ott már vagy a GPU vagy a CPU lesz a szűk keresztmetszet.

HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt

Grafikus kártya, játék teljesítmény

Az Intel processzor hozza magával az integrált grafikát is, ami egy Intel HD4200-as GPU. Az elém került anyagok közül mindent kiválóan gyorsított hardveresen, legyen szó szinte bármilyen internetes tartalomról.

HP Split X2 teszt

3DMark13 teszt ugyan készült, de csak a rend kedvéért:

HP Split X2 teszt

Az apróbb flash játékok nyilván szépen futnak, de régebbi egyszerűbb grafikájú játékokkal is lehet tenni egy próbát.

Hőmérsékletek, melegedés, zaj

Sorrendben haladva kezdjünk a hőmérséklettel. Egy tablethez képest amiben aktív a hűtés talán lehetne kicsit hűvösebb is a burkolat. Nem vészes, de egy meleg, 1 kiló feletti tárgyat sokáig kézben használni nem túl kellemes, egy Hearthstone játszma alatt elég szépen át tud melegedni a hátlap.

A zaj ugye aktív hűtésnél mindig kérdéses. Itt először is a ventilátort kell megszokni hiszen tabletekben ilyen nem nagyon van. Másodszorra pedig a levegő surrogását, ami a felső vágáson át távozik a gépből. Nem vészes, de nagy csendben vájtfülűeknek zavaró lehet.

Az üzemidő elmarad ugyan a piacvezetőktől, de 7 óra felett tudunk filmet nézni ami még mindig nem rossz és 5-6 órát internetezni. Némi probléma, hogy ezek dokkolóval elért eredmények, tehát körülbelül felezni kell az értékeket ha csak a tabletet használnánk. Az újratöltés egy óra alatt megtörténik ha nem mindkét részt szeretnénk használni, ami kibírható. Az erőnek ez a hátránya, alacsonyabb fogyasztású processzorral és kisebb teljesítménnyel ez kitolható lehetne a későbbi modellekben, ha ugyan lesznek ilyenek.

HP Split X2 teszt

Értékelés

Verdiktet mondani nem nagyon szerettem volna, hiszen ez egy réteg igény réteg igényét szolgálja ki, ami számokban kifejezve nagyon kevés lehet, azokat a kívánságokat és nézőpontokat még megtippelni sem tudnám ami alapján valaki ilyet vesz. 13″-os Windows alapú tablet a már kicsit koros és kifutó Asus Transformer Book TX300-asa lehetne még egyedül és körülbelül vége is a felsorolásnak. Tényleg nem fog sok az utcán szembejönni velünk.

Mint tablet fura madár, 13″ és 1 kiló felett nagyon korlátoltak a lehetőségek, fárasztó lesz kézben és vágni fog ágyban is ha a mellkasunkra tesszük. Dokkolóval együtt viszont túl nehéz lesz, 2,3kg körül már 15″ nagyságú gépeket találunk. Fura egy öszvér megoldás, se nem jó, se nem rossz, nem is tablet igazán, de nem is notebook. A kompromisszum pedig mindig 2 oldalról vesz el, és igazán egyiken sem ad. Biztosan megvan a vásárlóköre a Split X2-nek is, de inkább csak egy csodabogár, annak viszont tényleg nagyon jó, aki érzi benne a potenciált nyugodtan vásároljon belőle.

HP Split X2 teszt

HP Split X2 teszt

 

HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt

HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt HP Split X2 teszt

Mulder

 

Ajánlott cikkek:

– Milyen notebookot / laptopot vegyek?

– Hogyan használjuk notebookunkat / laptopunkat?

– Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!

– Játék notebookon: erősebb videokártyát vagy jobb processzort válasszunk?

– HDD vs SSD vs SSHD: Melyiket válasszam?

Hasznos cikkek:

– A Laptop akkumulátorokról és használatukról

– Rendszeres időközönként tisztítsuk ki (és meg) laptopunkat!

– A laptop kijelzőkről nagy általánosságban

– Pixelhiba a notebookoknál

– Üzleti notebookok előnyei

Szerkesztőségünk segítsége olvasóink részére:

– Segítünk első notebookod kiválasztásában!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét