MSI GE60 2PC Apache teszt

0
762

MSI GE60 2PC Apache teszt

A Laptopszalon felajánlásából kaphattuk meg az MSI GE60-at, mely megtekinthető és kipróbálható a Laptopszalon Budai üzletében. 

Laptopszalon Buda

Cím: 1024 Budapest, II. ker., Lövőház u. 12. fsz. 1/d
Nyitva tartás: H-P: 10:00 – 19:00; Szo.: 10:00 – 18:00; V: Zárva
Tel: 20/612-1111

Áttekintés

Folytatódik az MSI G szériás gépeinek tesztje. A Destroyernél egy sokkal visszafogottabb gépet, az Apache becenévre hallgatót vettük elő. Külső és belső tekintetében is sokkal inkább belesimul a piac kínálatába, éppen ezért talán nagyobb sikert is érhet el, mint különlegesebb társai.

MSI GE60 2PC Apache teszt

A doboz tartalma

Teljesen ugyanaz a felhozatal, mint a többi MSI G szériás notebooknál: egy szép dobozban akkurátosan elrendezve található meg az akkumulátor, töltő és papírhalmaz. Utóbbiban szintén megtaláljuk a telepítő lemezt és a nagy mennyiségű útmutatót a rendszerhez és a géphez egyaránt.

 MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt  MSI GE60 2PC Apache teszt  MSI GE60 2PC Apache teszt

A külső

 

Itt végre nem akartak kényszeresen különleges gépházat tervezni, ami jót is tett a külsőnek. A fedlapban egy ízléses hajlítás, felül pedig műanyag betét a rádiók számára, belül pedig szálcsiszolt anyag, egy nagyon kevés krómmal és lakkos feketével, egyszerű téglalap formákban. A billentyűk közötti lakkos rész továbbra is értelmezhetetlen számomra, de a többivel nincs baj, nem akar sokat, nem annyira hivalkodó, körben egy piros díszcsík fut és ennyi. Nekem így ezzel nem volt különösebb bajom.

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

Portok, ergonómia és beviteli eszközök

MSI GE60 2PC Apache teszt

Elöl középen kártyaolvasó és oldalanként 1-1 nyílás a hangszóróknak

MSI GE60 2PC Apache teszt

Jobbról optikai meghajtó, hordozható eszközök töltésére alkalmas 2.0-s USB, D-sub és LAN csatlakozó foglal helyet

MSI GE60 2PC Apache teszt

Balról Kensington zárnak való hely, 2.0-s USB, HDMI, 2db 3.0-s USB és hang ki-bemenet

MSI GE60 2PC Apache teszt

Hátul csak a dekorcsík az érdekes

Billentyűzet

A billentyűzet teljes egészében megegyezik a GX60-ban látottal. Továbbra is tartom, hogy ennél egy ilyen komoly gyártóval karöltve lehetne sokkal jobb eredményt is elérni. A billentyűzet megvilágítása itt is szépen állítható fényerő-szín-effektus szinten, sőt, akár zenére is képes villogni, ami pár percig szórakoztató, utána azért jobb fixre állítani. Aki bővebb élményekre kíváncsi az a testvérmodell tesztjében elolvashatja.

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt   

Touchpad

Ismerős alkatrész az érintőpad, a régebbi Y szériás gépekben volt hasonló egyben lévő felület, aminek a sarkaival lehetett lefelé nyomva kattintani. Jó a borítása, kellemesen nagy a mérete, jó a multi-touch funkciók működése is.

MSI GE60 2PC Apache teszt

Hang

Sztereó hangrendszer külön mélynyomó nélkül van beépítve, hangja az átlagnál tisztább és erősebb egy leheletnyivel, a Dynaudio nevével fémjelzett egyébként. A beállításokhoz ezúttal is kapunk külön szoftvert, amivel fülünkhöz igazíthatjuka  hangzást.

Kommunikáció

Szintén a Qualcomm Killer E2200 hozza a vezetékes hálózatot, mint a GX60-ban, a vezeték nélküli kapcsolatot 4.0-s Bluetooth és 2 csatornás Intel 3160-as Wi-Fi adja, utóbbi b/g/n szabványokat ismer. A jelerősséggel nincs gond, kellően erős volt, lehetetlen pozíciókban is tudtam használni a hálózatot, még az itthoni jóval gyengébb routeremmel is.

Kijelző

FullHD felbontású, LED-es háttérvilágítású TN panellel szerelt gépet kaptunk, a megszokott módon oldalról tűrhető, függőlegesen kevésbé vállaható a képminőség. Fényerőből is van bőven, ezzel sem volt gond. Viszont továbbra is erősen várom az IPS-el szerelt változatokat, ilyen kategóriában talán már nem túl nagy kérés. A matt borításnak köszönhetően kültéren is használható marad szerencsére ez az egyszerűbb kijelző is, ilyenkor nyáron a fa alatt üldögélve tesztírás közben jó tulajdonság.

A felső kávában egy 720p-s webkamera található, fényes környezetben maximálisan elegendő a képminőség és a hangminőség is a mikrofonokon keresztül.

A zsanérok nem túl feszesen kisebb libegéssel tartják a kijelzőt, ami elég vékony és merev szerencsére, így gyorsan eltűnik a kellemetlen remegés ha hozzáérünk.

MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt

Bővíthetőség

Néhány csavar kitekerése után és egy matricával később, az egész belső elénk tárul. Dupla mSata csatlakozó és bővíthető/cserélhető HDD valamint teljesen hozzáférhető hűtés is van a műanyag burkolat alatt. A hőcső elsőre elég masszívnak néz ki, de vastagságban sajnos igencsak szerény, ez a hőmérsékleten meg is látszik.

Érdemes megemlíteni, hogy a Laptopszalon megkapta a hivatalos engedélyt az MSI gépek bővítéséhez és takarításához/apróbb szervizeléséhez, amiről bővebb információk itt találhatók.

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt 

MSI GE60 2PC Apache teszt  MSI GE60 2PC Apache teszt  MSI GE60 2PC Apache teszt

Tápellátás

Az erős játékos gépekhez képest szolid a 120W-os tépegység, ami méretileg is elég kompakt, nem kell külön helyet keresni neki ha mégis máshol lenne szükgésg a masinára.

Garancia

2 év háztól-házig futárszolgálatos garancia jár ehhez a géphez is, bejelentés után nincs más dolgunk mint várni a futárt.

Használatba vétel

A rendszer telepítése most sem tartott sokáig, a gyárilag előtelepített 8.1-es Windows tette a dolgát a beleintegrált szoftverekkel együtt. Kapunk ismét Gaming Center alkalmazást a monitorozáshoz, valamint a billentyűzet megvilágítását is állíthatjuk ezerféle módon. Az internetes kapcsolat optimalizációjához is jár program, valamint ugyancsak van gyorstöltés opció az USB-hez, valamint akkumulátor kalibráló szoftver. A hozzá adott extra programok és Norton biztonsági csomag szinte teljesen kimeríti a “teljeskörű” definíciót ilyen téren.

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

Processzor

A processzor az Intel Core i7-es szériából került ki, 4710HQ jelzéssel, a legfrisebb Haswell családból. Fejlett virtualizációs képességeivel és 4 magos 8 szálas felépítésével roppant erős a mobil processzorok között, ennél erősebb processzort már csak a prémium szegmensben találhatunk, jóval drágábban. 4 magos felhasználásnál is képes akár a 3.3GHz-es órajel tartására, ami nem kevés, cserébe elég erősen kéri a munkájához szükséges tápellátást is, ami 47W-os TDP osztályba sorolja végül. Ez a valóságban is sok, főleg ilyen vastagságú gépben, bővebben erről később.

MSI GE60 2PC Apache teszt

Rendszer teljesítmény

A rendszer.teljesítményének meghatározó egysége jelen esetben is a HDD ami ugyan 7200 fordulatra képes percenként, de nem túl fürge az akár 2db RAID tömbbe is kapcsolható mSata SSD-hez képest. Továbbá az optikai meghajtó helyére is bővíthetünk, így tényleg el vagyunk látva rendesen. A 8GB memória is bővíthető még egy ilyen modullal ha szükséges volna a grafikus munkáknál még egy kis pluszra.

MSI GE60 2PC Apache teszt

Grafikus kártya, játék teljesítmény

Az Intel HD4600 integrált grafikus processzor mellé az Intel nVIDIA GTX850M kártyája került, utóbbi az erősebb GDDR5-ös memóriákra épül már, ebből 2GB van a fedélzeten. Ez meg is látszik a kapott eredményeken, ez jelenleg ugyan a csúcs-csúcs kártyáktól elmarad jóval, de az árkategória környékén ennél erősebbet nem nagyon találhatunk, a Lenovo Y50 tesztje hasonló driverrel hamarosan frissülni fog, abban GTX860M van ehhez képest némileg emelt mag órajellel, úgy lesz igazán fair az összehasonlítás.

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

3DMark13 eredmények:

MSI GE60 2PC Apache teszt

 

A száraz adatokat elnézve helyben vagyunk, ez a GTX860M-hez kísértetiesen hasonló eredmény. De a számok bűvkörében nem szabad elveszni, a lényeg továbbra is a rendes játékos teljesítmény.

MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt

Nos azt hiszem ezt nem kell nagyon kifejtenem, a gyengébb DDR3-as memóriát használó GTX850M-et elég csúnyán elverte, sőt, még a régebbi tesztekben szerepelt 860M-et is szorongatta, amihez hozzá kell tenni, hogy nagyon erősen bétás driverrel futott, tehát lehetnek még ott tartalékok és akkor helyre is billen majd az erőegyensúly.

Fontos, hogy itt is megkapjuk a Matrix Display lehetőségét, tehát 2 monitort jelen esetben is ki tudunk egyszerre szolgálni a gép sajátján felül.

Hőmérsékletek, melegedés, zaj

Elsőre sokkal szolidabbnak tűnt az Apache hangosság szempontjából, mint a Destroyer. Halkabb felpörgés és sokkal kevésbé fárasztó hangok jöttek a gépházból, mint azelőtt. Egészen amíg játékra nem került a sor. Ott aztán ismét beindult a hűtés, ami valóban képes olykor nagyon hangos lenni, de hangszínre és hangnyomásra is a még éppen vállalható szinten marad. Ez internetezés közben eltűnt természetesen, semmilyen gondot nem okozott így használnom a gépet.

Viszont a hőmérsékletek, nos, ott volt mire nézni. A processzor szinte elérte a maximális hőfokot amin képes működni, a GPU ugyan nem, de borzalmasan átmelegedett a burkolat pontosan ott, ahol a WASD szekció tanyázik, így nyáron ez szinte biztosan külső billentyűzetet kér majd.

Az akkumulátoros üzemidő a gép fogyasztásához képest igazodik, 2 közepesen hosszú filmet még pont le tudunk játszani, illetve körülbelül hasonló idejű internet is beleférhet egy másik töltettel, de ez nem az a gép, amit egész napos működésre terveztek, be kell látni.

MSI GE60 2PC Apache teszt

Értékelés

Az értékelés viszonylag könnyen ment ezúttal, ami lényegében csak egy kétségek közötti elmélkedés lett végül.

Az egyetlen igazi ellenfél esetünkben a Lenovo Y50, amihez szinte minden paraméterében hasonló az MSI GE60 is. Árban ugye ez egy drágább termék, de ebben benne foglaltatik az operációs rendszer is, valamint a bővíthetőség, ami az Y50-ben grátiszban megoldhatatlan, csakis a HDD cseréjével, nomeg ott vannak az apróságok amiért egy notebook olykor jobban tetszik, mint egy másik. Hátránya a billentyűzet kissé fura megoldása és a rosszabb hűtés, valamint a csak 2 év garancia. Ezen a ponton ezt egyénileg kell értékelni, ki mit választana inkább, nagyon hasonló felépítésű és tulajdonságú mindkettő notebook, így kategóragyőztest nem hirdethetek és nem is tudnék ilyen hátrányokkal a tarisznyában. 

MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt

 

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt MSI GE60 2PC Apache teszt

Mulder

 

Ajánlott cikkek:

– Milyen notebookot / laptopot vegyek?

– Hogyan használjuk notebookunkat / laptopunkat?

– Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!

– Játék notebookon: erősebb videokártyát vagy jobb processzort válasszunk?

– HDD vs SSD vs SSHD: Melyiket válasszam?

Hasznos cikkek:

– A Laptop akkumulátorokról és használatukról

– Rendszeres időközönként tisztítsuk ki (és meg) laptopunkat!

– A laptop kijelzőkről nagy általánosságban

– Pixelhiba a notebookoknál

– Üzleti notebookok előnyei

Szerkesztőségünk segítsége olvasóink részére:

– Segítünk első notebookod kiválasztásában!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét