A tesztalanyokat a Laptopszalon biztosította számunkra, mely megtekinthető és kipróbálható a Laptopszalon Budai üzletében, és megvásárolható a Laptopszalon szaküzleteiben.
Áttekintés
Itthon a játékos gépek piacán a felső-középkategóriába eljutva általában a következő képlettel találjuk szemben magunkat: négymagos processzor, GTX 850M vagy inkább GTX 860M, 1080p kijelző (esetleg IPS panellel), 8 GB RAM, és a kvázi szokásos világítós billentyűzet, fém borítású ház piros-fekete színekben, és egy komolyabb hangrendszer kombinációja. Ennek ellenére jelentős különbségek adódhatnak a megvalósítási módokban: az Asus egy letisztult, sallangoktól mentes „fémházat” díszített fel, Lenovo inkább az ultrabookos vonalakat preferálta, az MSI pedig maradt a hagyományos notebook formánál és más extrákkal próbálja elnyerni a vásárlók tetszését. Tesztünk alanyait külön-külön már megvizsgáltuk, most viszont egymás ellen kell bizonyítaniuk. Lássuk tehát mit mutatnak egymás ellen versenyzők, a négy sarokban az Asus G551JM, az MSI GE60, az MSI GE70 és a Lenovo Y50-70. A középső kettőt gyakran együtt fogom vizsgálni, mert a kijelző méretén kívül szinte azonos a két laptop.
Anyaghasználat
Mivel a gépeket egyesével már teszteltük, így inkább ez a rész a különbségekről fog szólni. Ahogy a bevezetőben is említettem, mind a négy tesztalany hasonló anyagokkal operál: fém fedlap, műanyag (vagy a Lenovo esetében a fedlaphoz hasonló fém) alsó lemez, és fémborítású (vagy szintén a Lenovo esetén gumis borítású műanyag) csuklótámasz. Alapvetően mindegyik minőségi benyomást kelt, a kellemesen hűvös fémes felületek ezt garantálják, de akadnak kifogásolható részletek is. Ilyen például a fényes kijelző keret az Y50-nél, vagy a billentyűzetet körülölelő fényes burkolat a GE60-nál és GE70-nél. Az Y50-et egy másik probléma is sújtja: a szokásosnál nagyobb a gyári hibás darabok aránya, és a zsanér is hajlamos a repedésre, ami a szerviz nehézkes működésével nem szerencsés párosítás.
Merevség, illetve a torziós erőknek való ellenállás szempontjából már adódnak jelentősebb eltérések. Mivel a Y50 egy vékonyabb, könnyedebb házat kapott, így az keltette a legkevésbé masszív benyomást, ezt feláldozták a design oltárán. Ezzel szemben az MSI-k és az Asus –ugyan nem business notebook szinten– de nagyon jól állták a sarat. Nem hatalmas a tapasztalt különbség, de érezhető. Az összeszerelés minőségét tekintve a kategóriában mind megállják a helyüket, az illesztések pontosak, elálló burkolatrészek, vagy vágó élek nem jellemzőek.
Összességében ezt a részt egy hajszállal az MSI-k előtt az Asus nyerte, az nyújtotta a legkiegyensúlyozottabb teljesítményt. Nem próbáltak meg egy gamer ultrabookot alkotni, és nem is vitték túlzásba a díszítéseket, hanem eltalálták a pont elegendő szintet.
Asus G551 Lenovo Y50-70
MSI GE60 MSI GE70
Billentyűzet
A klaviatúrák terén sokkal kiegyensúlyozottabb a mezőny, annyira, hogy előre leszögezem, hogy nem hirdetek győztest, az egyéni preferencia lesz itt a döntő tényező. Mindegyik billentyűzet szigetes kialakítású, háttérvilágításos és numerikus paddal. Lássuk tehát a tulajdonságokat, gépekre lebontva:
Az Y50 egy korrekt úttal és nyomásponttal rendelkező billentyűzetet kapott, melyen öröm látni, hogy figyeltek az apróságokra és szépen folyamatosan változik a billentyűzet fényereje szabályzáskor, de a gombok burkolata a szokásosnál jobban koszolódik, és koszosan csúszik.
Az MSI-k rendelkeznek talán a leghosszabb úttal és legdefinitívebb nyomásponttal, illetve a legprofibban, szegmensenként külön állítható és effektezhető színes háttérvilágítással, de a szokatlan kiosztás továbbra is gyakorlást igényel, az első pár napban szinte garantáltak a melléütések.
Az G551-en pozitívum a nem koszolódó billentyűbevonat, szép részlet a WASD kiemelt világítása és a játék során itt is hasznosnak bizonyul a bütyök a W gombon, de mechanikában az MSI-ktől elmarad.
Kijelző
Mindegyik notebook egy 1920×1080-as felbontású, matt TN panellel szerelt, de míg az Y50, G551 és GE60 esetén 15,6”-os, addig a GE70 17,3”-os képátlóval rendelkezik. Minőségre sajnos egyik sem kiemelkedő, mindegyik fakó, szűk betekintési szögekkel rendelkezik, legalábbis az ebben a kategóriában elvárható szinthez képest. Ha sorrendet kell felállítani, akkor a GE70 és a GE60 nyerte ezt a menetet, de remélhetőleg a következő szériákban már gyakoribb, vagy esetleg alapértelmezett lesz az IPS kijelző.
Hang
A játékos gépekhez dukál a jobb hangrendszer, és ezzel egyik gépnél sincs probléma. Elsőre, a megfelelő driver hiányában az MSI-k meglepően erőtlenül, dobozhangúan szólnak, de az illesztőprogram beszerzése után rögtön felkúsznak a dobogó első fokára. A differencia csak egy hajszálnyi a másik két versenyzőhöz képest, így igazából mellényúlni nem lehet, notebookos berkekben korrektül szólnak a teszt résztvevői.
Kommunikáció
Gyakran elhanyagolt komponensei a konzumer notebookoknak a hálózati interfészek, pedig fontos szerepet töltenek be, elég csak -hogy témánál maradjunk- a multiplayer játékokra gondolni. A gigabites LAN minden tesztalanynál adott volt, de a vezetéknélküli adapterek terén akadtak komoly eltérések. A legkomolyabb adapterrel egyértelműen a Lenovo rendelkezett, az Intel 7260AC modul az egyetlen 2×2-es MIMO-t támogató egység, így ő rendelkezett a legmagasabb elméleti és gyakorlati átviteli sebességekkel. Az MSI-k már csak egy egyantennás modult kaptak az Intel 3160AC személyében, ami a komolyabb 7260-hoz hasonlóan támogatja az AC szabványt is, de annál érezhetően gyengébben teljesített sebesség terén. Az Asus kullog a sor végén ebben az alpontban, hisz ő egy egyantennás, de csak A/B/G/N támogatású Atheros kártyát kapott. Hatótávolság, stabilitás terén mindegyik gép jól teljesített.
Garancia
Mindegyik laptop el- és visszaszállításos garanciával kapható. Sajnos, mint ahogy fentebb is említettem, a Lenovo garanciális szervizszolgáltatása itthon nem működik igazán flottul, erről bővebben a Z50 teszt garancia részénél lehet olvasni, itt.
Processzor
Ebben az árkategóriában a játékos gépeknél nem ritka – szinte már elvárható – a valódi négymagos Intel processzor, amit a tesztben szereplő összes modell megkapott. Az Asus G551 és a Lenovo Y50 vizsgált példányai i7-4710HQ-val érkeztek, míg az MSI GE60 4710MQ-val és a GE70 4720HQ-val. Alapvetően mindegyik CPU 4 magos, a HyperThreading támogatás miatt magonként két szálon képes dolgozni. A főbb eltérések az órajelben és a VT-d támogatásban adódnak. A 10-es jelzésű processzorok alapórajele 2.5 GHz és ezt egészen 3.5 GHz-ig tudják feltornázni egyszálas terhelés esetén, ezzel szemben a 20-as jelzésű 100 MHz-el megemelt frekvencián működik. A HQ végű processzorok támogatják a hardveres virtualizáció ezen formáját, az MQ végűek pedig nem. Ezek közül egyik sem jelent komoly előnyt vagy hátrányt a játékok futtatása és az esetleges processzorigényesebb otthoni feladatok során. Teljesítményre mindegyik processzor teljesítette az elvárásokat.
Rendszer teljesítmény
A processzorok mellett teszthez kölcsönkapott Kingston HyperX Fury 240 GB-os SSD-knek és a gépekben található 8 GB RAM-nak köszönhetően a rendszerek flottul, gyorsan és reccenésmentesen futottak.
Grafikus kártya, játék teljesítmény
Még egy közös, és játékos mivoltuk miatt lényeges tulajdonsága a notebookoknak a grafikus alrendszerük: mindannyian a processzorba integrált HD4600 mellett egy Maxwell architektúrás GTX860M-et hívnak segítségül, ha esetleg komolyabb számítási kapacitásra van szükség. A GM107 alapú kártyák ugyan jelentősen alacsonyabb memória sávszélességgel rendelkeznek a korábbi Kepler GTX770M-nél (amit egy Alienware 17-ben teszteltünk), mégis alacsonyabb fogyasztással tudnak versenyezni vele, sőt, néhányszor utol is érik. A kártyák a tesztgépekben azonos órajelekkel rendelkeztek, de feltűnő, hogy míg a G551 és az Y50 4 GB VRAM-mal rendelkező kártyákat rakott a gépekbe, addig a GE60 és a GE70 csupán fele ennyivel rendelkezik. Ennek ellenére hátrány nem érte őket a teszt során, pont az ellenkezője történt: nem szokatlan módon ők voltak a leggyorsabbak a mezőnyben – bár legtöbbször minimális a különbség. Lássuk tehát a teszteket:
Asus G551JM 3DMark:
Lenovo Y50:
MSI GE60:
MSI GE70:
Az MSI-k hibahatáron felüli előnnyel rendelkeztek az Asushoz és a Lenovohoz képest a leghardverigényesebb Fire Strike tesztben. Ezt magyarázhatja talán az MSI-kben lévő kártyák magasabbra engedett Boost órajele, esetleg a kitolt throttling hőmérsékleti határ, de ezek csak találgatások, átfogóbb mérést ilyen téren nem végeztem. A játékok alatt már jóval marginálisabb a különbség a notebookok között. Full HD felbontáson nem futottunk bele olyan szituációba, ahová kevés lett volna az MSI-k 2 GB VRAM-ja, előbb fogyott el a GPU ereje és vált eleve játszhatatlanná a játék magas beállításokon.
A játékok grafikai beállításai presetek szerint történtek, ahol adott volt a lehetőség, ahol pedig nem ott az adott szinteknek megfelelő (közepes-magas-legmagasabb) beállításokat alkalmaztam a teszt során, általában semmilyen, vagy egy enyhébb élsimítással. A tesztekből is látszik, hogy a mai hardverigényesebb játékokat közepes, a kevésbé igényes játékokat magas beállításokkal lehet futtatni natív felbontáson, ha nem cél a minimum 60 fps.
Hőmérsékletek, melegedés, zaj
Nincs egyszerű dolga a hűtőrendszernek egyik vizsgált laptopnál sem, a négymagos processzor és erős videokártya meghozza a „gyümölcsét”. Hang szempontból alapjáraton jobban teljesít a G551 és az Y50 a két MSI-nél, mert csendesebben dolgoznak, az MSI-k pedig egy minimális szélzajt állandóan keltenek. Terhelés alatt szintén megmarad az előbbi kettő előnye, sőt az Asus egy hajszállal, de átveszi az első helyet, ő a legcsendesebb a mezőnyben. Hatékonyság szempontjából már más a helyzet: a hőmérsékletek alapján egyértelmű az Y50 elsőbbsége, mert teljes terhelés alatt sem lépte át a 90 fokot a processzor, és a GPU is 80 fok alatt maradt, ennek valószínűleg a két ventillátoros hűtés az oka. Ebben a tesztben az MSI-k nem szerepelnek túl erősen, elég magasra engedik a belső komponenseik és a burkolat hőmérsékletét, továbbá ezt nem is csendes hűtéssel végzik, itt van még hova fejlődniük. Ezek miatt ezt a részt a Lenovo nyerte.
Értékelés
Nehéz az értékelés, mert alpontokra bontva is elég kiegyensúlyozott teljesítményt nyújtottak a szereplők. Egyik gép sem tökéletes, mindegyiknek megvannak az erősségei és gyengéi. Az Asus a masszív, elegáns házzal tűnik ki a többi közül, a Lenovo a hálózati részen és a hűtésnél viszi a prímet, míg az MSI-k a többinél jobb kijelzővel és egy kicsit erősebb grafikus alrendszerrel próbálják meghódítani a vásárlókat.
A főbb tulajdonságokban nincs jelentős különbség, így ha az első és második helyeket pontoznám, ezt az összehasonlítást a GE60 és a GE70 nyerték, míg a személyes preferenciám alapján a G551 a nyertes.
Galéria
Asus G551
Lenovo Y50
MSI GE60 & GE70
Ben
Ajánlott cikkek:
– Milyen notebookot / laptopot vegyek?
– Hogyan használjuk notebookunkat / laptopunkat?
– Turbózd fel laptopodat és válts SSD-re!
– Játék notebookon: erősebb videokártyát vagy jobb processzort válasszunk?
– HDD vs SSD vs SSHD: Melyiket válasszam?
Hasznos cikkek:
– A Laptop akkumulátorokról és használatukról
– Rendszeres időközönként tisztítsuk ki (és meg) laptopunkat!
– A laptop kijelzőkről nagy általánosságban
Szerkesztőségünk segítsége olvasóink részére: