Milyen laptopot vegyek 2020-ban? Ez a kérdés még az új évtizedben sem veszítette el relevanciáját, hiszen hiába vértezzük fel magunkat okostelefonokkal és tabletekkel, még most sem tudjuk ezekkel az eszközökkel a laptopokat (és az asztali számítógépeket) teljes körűen helyettesíteni. Emiatt a Techkalauz a Gabespirationsegítségével összeállította a 2020. évre szóló listáját, amelyben komoly hangsúlyt fektettünk arra, hogy a lehető legszélesebb palettát vizsgáljuk meg. Ebbe beleérthetjük a legkülönbözőfélébb igényeket, az egyedi ízlést, a különböző felhasználói szokásokat és persze az anyagi mozgásteret. Mivel ez utóbbi talán a legfontosabb tényező, ezért
8 különböző árkategóriában ajánlunk laptopot
és így lényegében 50.000 forinttól egészen a csillagos égig a teljes kínálatot le tudjuk fedni. Természetesen a legalacsonyabb értékkategóriában nem elképzelhető az új gép vásárlása, de mára a használt számítógépek piaca is egészen korrekt képet mutat. Azonban 150.000 Ft felett már kifejezetten célszerű az új laptopok közül választani, és az alábbi listából szemezgetve ehhez nagyon nagy mozgástér áll a rendelkezésünkre.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 50.000 forintból?
Ebben az ársávban nagyon megvan kötve a vásárló keze, ezért itt típus helyett termékkategóriát tudunk javasolni: használt üzleti laptop. Joggal merülhet fel a kérdés, hogy mitől jobb a használt üzleti laptop bármilyen más használt laptopnál? Ehhez először is azt kell hangsúlyoznunk, hogy elmúlt évtized robbanásszerű teljesítménynövekedést hozott az információs technológia területén, ami azt jelenti, hogy akár egy 6-7 éves processzor is rendelkezik azzal az erővel, ami egy megfelelő konfigurációba csomagolva még igen hosszú ideig húzhatja az igát. Emellett azt is érdemes megemlíteni, hogy az üzleti laptopokat az időtállóság jegyében tervezték meg, emiatt hosszú távon sokkal megbízhatóbbak egyéb társaiknál. Már csak egy kérdés marad hátra: hogy állapítsuk meg egy laptopról, hogy az üzleti darab? Erről első sorban az elnevezés fog árulkodni:
- Lenovo ThinkPad széria
- Dell Latitude széria
- HP EliteBook széria
Amennyiben a fenti szériákból találunk 50.000 Ft környéki darabot, úgy jó eséllyel egy olyan laptop birtokába kerülhetünk, amely az alapigények kielégítésére még mindig elégséges. A vásárlást követően a memóriát bővíthetjük, a HDD-t pedig SSD-re cserélhetjük annak érdekében, hogy javítsuk a felhasználói élményt. Ez a manőver 10-30 ezer forintos plusz befektetést igényel, ami a legrosszabb esetben is kigazdálkodható néhány hónap alatt.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 100.000 forintból?
Ebben az ársávban még mindig érdemes lehet használt üzleti laptop vásárlásán elgondolkozni, hiszen jóval nagyobb kínálatból válogathatunk. Itt már kevésbé kérdéses az SSD, az operációs rendszer, a használható üzemidőt biztosító akkumulátor és a magyar billentyűzet megléte. Vannak azonban olyanok, akik szűk keretből gazdálkodnak, de mégsem szeretnének használt laptopot vásárolni. Nekik jelenthet megoldást az alábbi három notebook:
Lenovo IdeaPad S145 81MV0025HV
- CPU: Intel Pentium 5405U
- GPU: Intel UHD Graphics 610
- RAM: 4GB
- Háttértár: 1TB HDD
- Méret: 15.6”
Ez a laptop kétmagos Intel processzorral, 4GB memóriával és integrált grafikus gyorsítóval rendelkezik. Ez az összeállítás elég lehet mindazoknak, akik egy 15.6 hüvelykes képátlóval rendelkező eszközt keresnek az alapfeladatok ellátására. Egyetlen igazi hátránya, hogy a házban HDD-t találunk, ezt azonban később akár SSD-re is cserélhetjük. Az SSD bővítéssel együtt komoly felhasználói élménynövekedéssel is számíthatunk.
- CPU: AMD A4-9125
- GPU: Radeon 530
- RAM: 4GB
- Háttértár: 1TB HDD
- Méret: 15.6”
Az előző variánssal közel azonos árfekvésben találjuk az IdeaPad 330 belépőmodelljét, ez a verzió azonban AMD processzorral és grafikus gyorsítóval rendelkezik. Ez a gyakorlatban annyit jelent, hogy számítási teljesítményben nagyjából ugyan arra számíthatunk, de a grafikus képességek terén az IdeaPad 330 jobb az előbb ajánlott laptopnál. Ezt annak köszönheti, hogy az AMD Radeon 530 a 13 hüvelykes MacBook Pro-ban található Intel Iris Plus Graphics-szal is felveszi a versenyt és ezt a teljesítményt az IdeaPad S145-ben található Intel HD Graphics 610 alulmúlja.
- CPU: Intel Celeron N3350
- GPU: Radeon 530
- RAM: 4GB
- Háttértár: 500GB HDD
- Méret: 15.6”
Gyakorlatilag az egyik legolcsóbb laptoptopról van szó a piacon, ezért leginkább a kis költségvetésből gazdálkodók számára lehet opció. Amennyiben a vásárlást követően egy SSD bővítést is végrehajtunk, úgy vélhetően a legtöbb felhasználó számára biztosítani fogja az elvárt minimumot.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 150.000 forintból?
Lenovo IdeaPad S155 81V50005HV
- CPU: AMD Ryzen 3200U
- GPU: Radeon Vega 3
- RAM: 8GB
- Háttértár: 256GB SSD
- Méret: 15.6”
A Radeon Vega 3-mal felszerelt S155 egy optimális választás azoknak, akik nem nézik le az AMD processzorokat és egy picit komolyabb integrált grafikus teljesítményre vágynak annál, amit az Intel kínál. Az S155 specifikációi az alsó középkategóriában nagyon jól mutatnak és gondos kezek mellett nagyon sokáig hű társa lehet majd a felhasználónak. Ennek az IdeaPadnak további nagy előnye, hogy teljes értékű billentyűzettel rendelkezik, így a numpadot sem kell majd hiányolnia az újdonsült tulajdonosoknak.
- CPU: Intel Core i3-7020U
- GPU: HD Graphics 620
- RAM: 4GB
- Háttértár: 1TB HDD
- Méret: 15.6”
Az S155 alternatívája azok számára, akik nem akarják teljes mértékben kihasználni a 150 ezer forintos keretet és az AMD-vel is hadilábon állnak. Az Intel processzorban nem fogunk csalódni, de a HDD-t a későbbiekben célszerű lesz SSD-vel cserélni, és a memóriát sem árt majd megduplázni. Amennyiben ezeket a kiadásokat is hozzáadjunk a vásárláshoz, még akkor is bőven benne maradunk az előre meghatározott keretben.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 200.000 forintból?
- CPU: Intel Core i3-8130U
- GPU: Radeon 530
- RAM: 4GB
- Háttértár: 128GB SSD
- Méret: 15.6”
Egy kifejezetten elegáns és méltán megbízható laptopot kapunk a pénzünkért, hogy ha ezt a V330 példányt választjuk társunknak. Erre a modellre is azonban ráfér majd némi ráncfelvarrás, mert bár a nyolcadik generációs i3 processzor és a Radeon 530 videókártya garantálja a kellő erőt, de sajnos a 4GB RAM kevésnek bizonyulhat Windows 10 alatt. A memóriabővítés végrehajtása után viszont még mindig bőven 200 ezer forint alatt maradunk.
Lenovo IdeaPad S145 81UT0042HV
- CPU: AMD Ryzen 3500U
- GPU: Radeon Vega 8
- RAM: 8GB
- Háttértár: 256GB SSD
- Méret: 15.6”
Ennek az IdeaPad-nak a legfőbb erénye talán a Vega 8 videókártya, ami az alsó középkategóriás laptopok versenyének éllovasa. Ehhez társul egy AMD Ryzen 5 3500U proesszor, ami nyolcadik generációs i7 (U jelölésű) CPU-hoz hasonló teljesítményt biztosít. Ehhez társul egy 256GB kapacitással rendelkező SSD és 8GB memória. Vagyis jelen sorok írásakor ennél jobb új laptopot ebben az ársávban nem találunk.
Lenovo IdeaPad Yoga C340 81N6003HHV
- CPU: AMD Ryzen 5 3500U
- GPU: Radeon Vega 8
- RAM: 8GB
- Háttértár: 256GB SSD
- Méret: 15.6”
Ebben az árkategóriában is szükségét láttuk egy AMD-vel szerelt ajánlat megjelenésének. A C340 előnye mégis inkább a kompakt kialakítás, hiszen mindössze 14 hüvelykes képátlóval rendelkezik, és a kijelző 360 fokban hátrahajtható. Így a normál laptop üzemmód mellett táblagépként is használhatjuk és a gyártó kifejezetten hosszú üzemidőt ígér. Azt is érdemes hangsúlyozni, hogy a vételár magába foglalja a Windows 10 Home operációs rendszert is. Emiatt egy jól használható és kifejezetten felhasználóbarát eszközre tehetnek szert a Yoga C340 tulajdonosok.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 300.000 forintból?
- CPU: Intel Core i7-9750H
- GPU: GeForce GTX 1650
- RAM: 8GB
- Háttértár: 256GB SSD
- Méret: 15.6”
Ebben az árkategóriában a legjobb ajánlat, és minden összevetve is az egyik legkeresettebb laptopnak számít az Y540. Ezt a kifejezetten erős processzornak és a számottevő képességekkel rendelkező dedikált grafikus gyorsítónak köszönheti. Ehhez társul még 8GB RAM, 256GB tárhely, valamint számos port és egyéb bővítési lehetőség. A Legion széria első sorban a gamereknek csenghet ismerősen, de a komoly hardverspecifikációk miatt grafikai és videóvágó feladatokra is alkalmas ez a modell.
- CPU: Intel Core i5-9300H
- GPU: GeForce GTX 1650
- RAM: 8GB
- Háttértár: 256GB SSD
- Méret: 15.6”
Egy remek alternatíva abban az esetben, ha a fenti Y540 árán szeretnénk egy picit spórolni és munka helyett inkább játékra szeretnénk koncentrálni. Ezt első sorban annak köszönheti, hogy valamivel gyengébb processzorral rendelkezik, ami a játékokban csak nagyon ritkán érezhető áldozat, cserébe viszont minden más tekintetben egy nagyon jól felszerelt gépet kapunk a pénzünkért cserébe.
Lenovo IdeaPad S540 81NE0041HV
- CPU: Intel Core i5-8265U
- GPU: GeForce MX250
- RAM: 8GB
- Háttértár: 128GB SSD + 1TB HDD
- Méret: 15.6”
Ez az IdeaPad szinte mindent tud, amire egy átlagos felhasználónak szüksége lehet – és ennél még sokkal többre is képes. Ezt annak köszönheti, hogy nem csak integrált, hanem dedikált grafikus gyorsítóval is rendelkezik, ami ráadásul a GeForce® GTX 1650-ben is található NVIDIA Turing architektúrájával a vártnál is komolyabb teljesítmény leadására képes. Az IdeaPad egy igazi igásló, a szó legnemesebb értelmében.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 400.000 forintból?
Lenovo Thinkbook 13s 20RR003EHV
- CPU: Intel Core i7-10510U
- GPU: UHD Graphics 620
- RAM: 16GB
- Háttértár: 512GB SSD
- Méret: 13.3”
Az üzleti életben szolgálatot teljesítő laptopok esetében az egyik legfontosabb elvárás, a megbízhatóság. Ennek köszönhető, hogy csak néhány gyártó jutott el arra a szintre, hogy ilyen eszközöket gyártson. Ezek közé tartozik a Lenovo Think-széria, aminél kevesebb ikonikusabb név létezik a Windows felhasználók körében. A szerkesztőségünk által ajánlott példány nem csak vékony és könnyű, de teljes fémvázzal rendelkezik, vagyis nem csak prémium termék, de strapabíró is. Ennek a Thinkbooknak további nagy előnye, hogy 11 órányi üzemidőt garantál átlagos felhasználás esetén és ez már lehetővé teszi, hogy egy munkanapot töltő csatlakoztatása nélkül töltsünk el.
- CPU: Intel Core i7-9750H
- GPU: GeForce GTX 1660Ti
- RAM: 16GB
- Háttértár: 256GB SSD + 1TB HDD
- Méret: 15.6”
Ez a Legion egészen elképesztő erőforrásra, név szerint az NVIDIA GeForce GTX 1660Ti 6GB-os verziójára támaszkodik. Ezzel az erővel már különösebb kompromisszumok nélkül élvezhetjük a valódi mobil géminget. További nagy előnye, hogy 144Hz-es kijelzővel rendelkezik, ami duplán aláhúzza, hogy ezt az eszközt a felső-közép játékosainak szánték és egy csúcskategóriás okostelefon áráért már a miénk is lehet.
Lenovo Legion Y7000 81T0003VHV
- CPU: Intel Core i7-9750H
- GPU: GeForce GTX 1650
- RAM: 8GB
- Háttértár: 256GB SSD
- Méret: 15.6”
Az Y7000 és az Y540 széria közötti legnagyobb különbséget a dizájn jelenti. A mostani ajánlásunk első sorban azoknak szól, akik a funkció oltárán némi trendiséget és a jobb hordozhatóságot készek feláldozni. Cserébe, ha nem is minden esetben halkabb, de mindenféleképp hűvösebb laptopot kaphatunk a pénzünkért cserébe. Ennél fogva az Y7000 – a mi értékítéletünk szerint – egy fokkal alkalmasabb az irodai munkára, mint az Y540.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban maximum 500.000 forintból?
- CPU: Intel Core i7-9750H
- GPU: GeForce GTX 1660 Ti
- RAM: 8GB
- Háttértár: 128GB SSD + 1TB HDD
- Méret: 17.3”
Egy igazi nagyvadról van szó és ezt az állítást a specifikációk is alátámasztják. Külön ki kell emelni, hogy egy 17.3 inches laptopról beszélünk, vagyis ennél nagyobb „játszóteret” nagyon kevés mobil eszköz kínál a gamerek számára. Érdemes azt is hangsúlyozni, hogy előre telepített Windows 10 Home operációs rendszert is kapunk, amelynek köszönhetően a kicsomagolást követően szinte azonnal játékra foghatjuk a Legion-t. Persze a játékon túlmenően akár grafikus – vagy ehhez hasonló – munkakörben is el lehet képzelni ezt az Y540-est.
Lenovo ThinkPad L13 20R3000GXS
- CPU: Intel Core i7-10510U
- GPU: UHD Graphics 620
- RAM: 16GB
- Háttértár: 1TB SSD
- Méret: 13.3”
A ThinkPad névhez hű maradt az L13 is, amelynek köszönhetően ma az egyik legújabb és legjobb üzleti kategóriás prémium laptopról beszélhetünk. Kompakt méretének köszönhetően könnyen hordozható, de ez a funkcionalitásban nem jelent különösebb áldozatot, hiszen a modern Intel processzor minden irodai feladattal meg fog birkózni.
- CPU: Intel Core i7-9750H
- GPU: GeForce RTX 2060
- RAM: 16GB
- Háttértár: 128GB SSD + 1TB SSD
- Méret: 15.6”
Az eddigi lista legdurvább gamer laptopjáról van szó, és ezt a kitüntető címet leginkább az RTX 2060 grafikus gyorsítóval érdemelte ki az Y540. Valamivel olcsóbban is szemezgethetünk már az RTX kártyákból, de azzal számolnunk kell, hogy bizonyos alkalmazások / játékok esetén nagyon fontos a megfelelő méretű processzor erő, ami ebben az esetben teljes mértékben biztosított.
Milyen laptopot vegyek 2020-ban 500.000 forint felett?
Lenovo ThinkPad X1 Extreme Gen 2 20QV0012HV
- CPU: Intel Core i5-9300H
- GPU: GeForce GTX 1650
- RAM: 16GB
- Háttértár: 512GB SSD
- Méret: 15.6”
Erre a laptopra nyugodtan hivatkozhatunk úgy, mint az üzleti példányok egyik ikonikus darabjára. Specifikációk terén ennél többet nem várhatunk el ettől a szériától, gyakorlatilag kompromisszumok nélkül végezhetjük el az irodai munkáinkat, de ezért cserébe nagyon mélyen a zsebünkbe kell nyúlni. Arra azonban fel kell készülnie az újdonsült tulajdonosoknak, hogy az erős hardverspecifikációk eredményeként némi üzemidő is elpárolog. Vagyis inkább azoknak ajánljuk, akik ki tudják valamennyire használni a GTX 1650 adta lehetőségeket.
- CPU: Intel Core i7-8750H
- GPU: GeForce RTX 2070
- RAM: 16GB
- Háttértár: 512GB SSD + 1TB HDD
- Méret: 15.6”
Ezzel az összeállítással szinte megkötések nélkül tudjuk futtatni a leginkább grafikus-igényes játékokat is. A processzor senkit se bizonytalanítson el, mivel jelenleg is benne van a TOP50 CPU listájában, és ez az eredmény bőven elég ahhoz, hogy az RTX 2070-et ki tudjuk használni. Az Intel és az NVIDIA házasságából ezúttal is egy remekmű született, ami irodai környezetben a stílusával, játék közben pedig fékezhetetlen erejével fogja felhívni magára a figyelmet.
Lenovo ThinkPad P72 20MB000JGE
- CPU: Intel Xeon E-2176M
- GPU: Quadro P4200
- RAM: 32GB
- Háttértár: 512GB SSD
- Méret: 17.3”
Végül, de nem utolsó sorban bemutatjuk a Lenovo egyik legizmosabb munkaállomását is, ami erejét első sorban a 6 mag / 12 szál operációra képes Xeon processzornak köszönheti. Ehhez társul a GP104 alapokra építkező Quadro grafikus gyorsító, ami hitelesített driverekkel rendelkezik, így a CAD és DCC (szerű) programok stabil, és optimális környezetben dolgozhatnak. Számításigényes orvosi kutatási feladatok, valamint 2D / 3D vizualizáció esetén is tökéletes választás a P72.