A 45 németországi vállalat részvételével lezajlott kísérlet azt bizonyította, hogy a négynapos munkahét bevezetése nem okoz visszaesést a termelékenységben. Sőt, olyan területeket mutat javulást/eredményt, mint például a jólét és az élet-munka egyensúlya, és hogy a projektben részt vevő vállalkozások nem akarnak visszatérni az 5 napos munkahétre.
Azon kihívások ellenére, amelyekkel ez az ötlet más régiókban, például Japánban, szembesül, a négynapos munkahét járható lehetőségnek tűnik Németország számára. Egy hat hónapon át tartó, 45 vállalkozásban végzett tanulmány kimutatta, hogy javult az alkalmazottak jóléte és teljesítménye.
A tanulmányt a 4 Day Week Global (4DWG) nevű non-profit szervezettel együttműködve végezték. Az eredményeket októberben tették közzé, amelyekből kiderül, hogy a kísérleti programban résztvevő munkavállalók 73%-a nem szeretne visszatérni a hagyományos ötnapos munkahéthez. A cégek is profitáltak, 70%-uk szerint könnyebb volt új alkalmazottakat toborozni.
A kezdeményezés célja, hogy kezelje a termelékenység csökkenését, amellyel az ország az elmúlt években szembesült. A rövidebb munkahét bevezetésének végső célja a magasabb dolgozói motiváció és a fluktuáció visszaszorításának elérése.
Megjegyzendő, hogy két cég még a tárgyalások befejezése előtt kilépett a programból – a csökkentett munkaidőhöz nem kapcsolódó gazdasági nehézségekre hivatkozva -, továbbá a résztvevő vállalatok 20 százaléka visszatért a hagyományos ötnapos munkarendhez a tesztidőszak alatt. A kutatók megjegyzik, hogy ez azt jelenti, hogy a rövidebb munkahét nem minden cég számára megfelelő.
Azoknak a cégeknek viszont biztosan jó megoldás, akik a munkavállalói elégedettséget vagy vonzerejüket szeretnék növelni – hangsúlyozta Julia Backmann, a Münsteri Egyetem vezető kutatója.
Egyes vállalatok – köztük a Volkswagen – egyértelműen ellenzik azt az okfejtést, miszerint négynapos munkahét bevezetése gyárbezáráshoz vezethet Németországban.
techkalauz.hu – az online techmagazin