Napjainkban az adatok mennyisége folyamatosan növekszik, emiatt a tárolásuk kérdése egyre égetőbbé válik. A hagyományos adattárolási módszerek hosszú ideje szolgálnak megbízható megoldásként, azonban az utóbbi években a felhő alapú adattárolás térhódítása figyelhető meg, amely számos előnyt kínál. Vajon valóban megéri a felhő alapú adattárolást választani a hagyományos módszerek helyett?
Felhő alapú adattárolás
A felhő alapú tárhely a távmunka elterjedésével vált egyre népszerűbbé a vállalkozások életében. Mára szinte teljesen leváltotta a fizikai adathordozókat az üzleti világban és a magánemberek életében egyaránt. Azonban az előnyök mellett hátrányok is vannak, a cikk további részében mindkettőre kitérünk.
Az előnyök
A felhőalapú adattárolásnak számos előnye van, nem véletlen, hogy az üzleti és a magánéletben szinte teljesen átvette a fizikai adathordozók helyét.
- A fizikai szerverek megvásárlásának és karbantartásának költségei jelentősek. Ezzel szemben a felhő alapú tárhelyek nem járnak ilyen mértékű kiadásokkal. Rugalmasan lehet méretezni, amelynek köszönhetően mindig annyi tárhelykapacitásért kell fizetni, amennyi valóban szükséges.
- Az adatok bármikor, bárhonnan elérhetőek egy internetkapcsolattal rendelkező eszközről. Ez a mobilitás különösen előnyös a vállalkozások számára, ahol a munkavállalók gyakran távolról dolgoznak.
- A hagyományos adattárolás esetében előfordulhat a meghibásodás, valamint az adatok elvesztése, de a felhőben ez nem történhet meg. A felhő tárhelyek esetében rendszeresen sor kerül biztonsági mentésre.
- Nem kell aggódni az adatbiztonság miatt sem, hiszen a nagy szolgáltatók komoly erőfeszítéseket tesznek annak érdekében, hogy védjék az ügyfelek adatait. Korszerű titkosítási technológiákat alkalmaznak, és folyamatosan frissítik a rendszereket. A felhő alapú adattárolás biztonságához az is hozzájárul, hogy szabályozhatóak a hozzáférési jogosultságok.
- A fizikai szervereknél tapasztalható rendszerhiba miatti leállás, amely akadályozza a munkát. Azonban a felhőszolgáltatások esetében ettől nem kell tartani, csupán megfelelő internetkapcsolatra van szükség ahhoz, hogy ne legyen kimaradás.
A hátrányok
Az előnyökhöz képest eltörpülnek a hátrányok a felhő alapú adattárolás esetében, azonban érdemes ezekre is kitérni.
- Internetre szükség van a felhőben tárolt adatok eléréséhez, ezért kimaradás esetén nincs hozzáférés. Természetesen ez nem jelenti azt, hogy az adatok elvesznének, amikor újból van internetkapcsolat, ismét elérhetőek lesznek.
- Felhő és felhő között nehéz költöztetni az adatokat. Ilyen esetben mindenképpen szükség van egy helyi szerverre, amelyen ideiglenesen tárolhatóak az adatok, majd pedig innen feltölthetőek az új felhőbe. Ezt mindenképpen érdemes szakértőre bízni, hiszen bizonyos mértékben nő az adatvesztés kockázata.
Összességében elmondható, hogy a felhő alapú adattárolás számos előnyt kínál, amelyek túlmutatnak a hagyományos adattárolási módszereken. A fájlok könnyű elérhetősége, a skálázhatóság, a költséghatékonyság, valamint a folyamatosan fejlődő biztonsági megoldások mind-mind amellett szólnak, hogy érdemes a felhőt választani.