Dell Pro 5 14 teszt: üzleti laptop LPCAMM2 memóriával

A Dell üzleti laptopkínálatának egyik legérdekesebb darabja a Dell Pro 5 14 (P514260), egy 14 hüvelykes, főként vállalati felhasználókra szabott notebook, amely Intel Core Ultra Series 3 platformot és – elsőként a ServeTheHome tesztkörnyezetében – LPCAMM2 memóriamodult kapott. Ez a kompressziós csatlakozású memóriaformátum lassan terjed a laptoppiacon, és a Dell Pro 5 14 az egyik első olyan eszköz, amelyben kézzel fogható valóság lett belőle.

Dell Pro 5 14: főbb specifikációk

A tesztelt konfiguráció (P514260) minden lényeges területen erős lapot húz. A szív az Intel Core Ultra X7 368H processzor, amelynek felépítése 4 teljesítmény-, 8 hatékonysági és 4 alacsony fogyasztású magból áll, csúcssebessége 5,0 GHz. Az integrált grafika az Intel Arc B390 (Xe3, 12 Xe mag), amely a Panther Lake platform saját GPU-egysége.

  • Memória: 64 GB LPDDR5X-8533, kettős csatornás LPCAMM2 modul
  • Tárhely: 1 TB PCIe Gen5 x4 SSD (M.2 2280 formátum)
  • Kijelző: 14 hüvelyk, WUXGA (1920×1200), 120 Hz VRR (1–120 Hz), 500 nit, 100% sRGB, alacsony fogyasztású IPS panel (max. 3,35 W)
  • Akkumulátor: 70 Wh, 3 cellás
  • Méretek: 315,5 × 226 × 18,1 mm, tömeg: 1,34 kg
  • Vezeték nélküli: Wi-Fi 7 + Bluetooth 6.0 (Intel BE211)
  • Operációs rendszer: Windows 11 Pro
  • Szín: Magnetite (sötétszürke)

A Dell Pro 5 sorozat a középkategóriát célozza: nem a legvékonyabb ultrabook, de nem is belépő szint – a hangsúly a megbízhatóságon, a bővíthetőségen és az üzleti funkciókon van. Ha kíváncsi vagy, hogyan néz ki a Dell prémium vonala ugyanebből az évből, a Dell XPS 14 (2026) tesztünkben részletesen összehasonlíthatsz.

Kialakítás és csatlakozók: üzleti pragmatizmus fémvázzal

A Dell Pro 5 14 alumíniumházát jellegzetes magnetite szürke színben gyártják, hátrafele enyhén vastagodó, ék alakú kialakítással – a legvastagabb pont 18,1 mm. A gumi csúszásgátló szalagok alul és hátul is megemelik a házat a légáramlás biztosítása érdekében; a hátsó szalag önmagában több mint 3,5 mm-t ad hozzá a tényleges magassághoz.

A billentyűzet háttérvilágítással rendelkezik, a bekapcsoló gombba ujjlenyomat-olvasó van integrálva, a trackpad pedig multiérintés-támogatású. Az előlapi kamera szoftver és hardver kettős védelmet kap: fizikai kameraretesz takarja az RGB-modult, amelyhez IR-kamera is társul a Windows Hello arcfelismeréshez. A hangszórók 2 wattos, lefelé tüzelő egységek, a ház elején elhelyezve.

Portok és csatlakozófelület

A Dell Pro 5 14 portválasztéka határozottan megkülönbözteti a fogyasztói gépektől:

  • Bal oldal: 2× USB-C / Thunderbolt 4 (40 Gbps), 1× USB-A (5 Gbps), 1× HDMI 2.1
  • Jobb oldal: 1× USB-A (5 Gbps), 1× 1GbE RJ45 (Intel I219-LM, vPro-támogatással), 3,5 mm-es kombinált audiojack, SIM-kártyaslot

A beépített Ethernet-csatlakozó ritkaság még az üzleti kategóriában is. Fontos megjegyezni, hogy a Dell az Intel I219-LM vezérlőt választotta, amely 1 Gbps sebességre képes – ez vPro-kompatibilitást biztosít, de elmarad a korszerűbb 2,5 Gbps-os megoldásoktól. A Wi-Fi 7 ezzel szemben gyorsabb kapcsolatot kínálhat jó rádiós környezetben, mint maga a vezetékes port. Az HDMI 2.1-es port TMDS jelzéssel dolgozik, így külső monitorra maximum 4K@60 Hz-et visz DSC nélkül; magasabb frissítési rátákhoz a Thunderbolt 4 / DisplayPort Alt Mode az ajánlott út. A töltés kizárólag USB-C-n keresztül történik.

Az opcionálisan rendelhető mobilszélessáv-modemek (MediaTek és Qualcomm) eSIM-támogatással is elérhetők, ezért a SIM-kártyaslot elsősorban a fizikai SIM-kártyás konfigurációk számára maradt meg.

LPCAMM2: az igazi újdonság a fedélzet alatt

A Dell Pro 5 14 legérdekesebb belső újdonsága az LPCAMM2 memóriamodul. Az LPDDR5X változat alapú, kompressziós csatlakozású memóriaformátum tavaly jelent meg, és a laptoppiacon egyelőre csak lassan terjed. A tesztelt konfiguráció 64 GB LPDDR5X-8533 memóriát tartalmaz egyetlen kettős csatornás LPCAMM2 modulban, ami a hagyományos SO-DIMM megoldásokhoz képest kisebb helyigényt és az újabb szabvány által ígért jobb hatékonyságot jelent. Összehasonlításképpen érdemes megnézni, hogyan oldotta meg a memóriakezelést a Dell Latitude 5430 Rugged a korábbi generációban.

Az SSD szintén komoly lapot húz: az 1 TB-os meghajtó PCIe Gen5 x4 interfészen keresztül csatlakozik M.2 2280-as formátumban, ami a jelenleg elérhető leggyorsabb laptopos tárolási megoldás.

Kijelzőválasztás és kamera

A Dell a Pro 5 14-hez szokatlanul bőséges kijelzőpalettát kínál. A lehetőségek között megtalálható érintős és nem érintős kivitel, különböző felbontások, sőt OLED panel is. A tesztpéldány a WUXGA (1920×1200) felbontású, 100% sRGB lefedettségű, 500 nites, 120 Hz VRR-támogatású IPS panelt kapta, amelyet Dell „szuper alacsony fogyasztású” opcióként jelöl – maximális fogyasztása 3,35 watt, szemben a szokásos 4–6 wattos mezőnnyel.

Érhető el WQXGA (2560×1600) felbontású panel is, de HDR-támogatás egyik kijelzőopciónál sem szerepel, beleértve az OLED változatot sem. A Dell itt tudatosan az akkumulátor-élettartam és az üzleti felhasználói igények felé billentette a mérleget a látványos képminőség helyett. Az előlapi kamera 1080p vagy 8 MP (1440p) felbontással rendelhető, a konfiguráció függvényében.

Ha a 14 hüvelykes Intel-alapú laptopok szélesebb mezőnyére vagy kíváncsi, a CES 2024-en bemutatott Acer Swift X 14 is Intel Core Ultra platformot kapott, igaz diszkrét GPU kíséretében.

Gyakori kérdések

Mi az LPCAMM2, és miért számít újdonságnak?

Az LPCAMM2 egy kompressziós csatlakozású memóriamodul-szabvány, amelynek LPDDR5X változata tavaly jelent meg. A laptopokban egyelőre ritka: a Dell Pro 5 14 az első ilyen felszereltségű eszköz, amely a ServeTheHome tesztlaboratóriumába került.

Miért csak 1 Gbps az Ethernet-port, ha más téren élvonalbeli a laptop?

A Dell az Intel I219-LM vezérlőt választotta, amely vPro vállalati menedzsment-támogatást biztosít – ez az üzleti felhasználóknak fontos szempont. A gyorsabb, 2,5 Gbps-os i226 kontroller nem kompatibilis a vPro funkcióval, ezért maradt a klasszikus 1 GbE megoldás.

Milyen kijelzőopciók közül lehet választani a Dell Pro 5 14-hez?

A Dell érintős és nem érintős kivitelt, WUXGA (1920×1200) és WQXGA (2560×1600) felbontást, valamint OLED panelt is kínál. HDR-támogatás egyik opciónál sem érhető el; a gyártó az energiahatékonyságot és az üzleti igényeket helyezte előtérbe.

Hogyan tölthető a Dell Pro 5 14, és van-e diszkrét GPU a konfigurációban?

A laptop kizárólag USB-C csatlakozón keresztül tölthető; hagyományos hengeres töltőcsatlakozó nincs rajta. Diszkrét videokártya nem szerepel a konfigurációban; a grafikus teljesítményt az Intel Arc B390 integrált GPU (Xe3 architektúra, 12 Xe mag) biztosítja.

Forrás: ServeTheHome

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg mással is:

Kategóriák

További cikkeink

2025.03.24.
Brutális sebesség jön az SSD-knél – a PCIe 7.0 hozza el a 512 GB/s korszakát
A technológia folyamatosan gyorsul, de a PCI Express 7.0 szabvány bevezetésével…
2025.02.27.
Kibertámadás áldozatai lettek népszerű Chrome-bővítmények – 3,2 millió felhasználó érintett
Egy nagyszabású kibertámadás során hackerek feltörtek 16 népszerű Chrome-bővítményt, köztük az…
2025.02.19.
90%-os kedvezmény: Népszerű lopakodós játék mindössze 2 dollárért a Steamen
A játékosok most hatalmas kedvezménnyel szerezhetik be az egyik legnépszerűbb ’stealth’…
ASUS ProArt P14: 128 GB egységes memória RTX Spark chippel
Kép: Guru3D
2026.09.01.
ASUS ProArt P14: 128 GB egységes memória RTX Spark chippel
Az ASUS ProArt P14 az NVIDIA RTX Spark platformra épül: 20…
TP-Link Archer 8 Ultra: az első Wi-Fi 8 router
Kép: Tom's Hardware
2026.09.01.
TP-Link Archer 8 Ultra: az első Wi-Fi 8 router
A TP-Link szeptember 30-án elindítja az Archer 8 Ultra BN19000 előrendelését…
Lenovo: 45%-os megtakarítás VCF memória-tiering
Kép: Lenovo StoryHub
2026.09.01.
Lenovo: 45%-os megtakarítás VCF memória-tiering
A Lenovo a VMware Explore 2026-on mutatta be, hogy a VCF…
Lenovo: első Szaúd-Arábiában gyártott laptop
Kép: Lenovo StoryHub
2026.09.01.
Lenovo: első Szaúd-Arábiában gyártott laptop
A Lenovo bemutatta az első Szaúd-Arábiában gyártott laptopját – a rijádi…
ASUS: 30 000 dollár sem elég a vevőszolgálathoz
Kép: Wccftech
2026.08.31.
ASUS: 30 000 dollár sem elég a vevőszolgálathoz
Egy hűséges ASUS-vásárló közel 30 000 dollárt költött a márka termékeire,…
Asus Zephyrus M16: folyékony fém majdnem tönkretette
Kép: Tom's Hardware
2026.08.31.
Asus Zephyrus M16: folyékony fém majdnem tönkretette
Egy 2022-es Asus Zephyrus M16 tulajdonosa döbbenetes felfedezést tett: a gyárban…
NVIDIA lezárta az RTX 5000 teljesítménylimit-OC-t
Kép: TechPowerUp
2026.08.31.
NVIDIA lezárta az RTX 5000 teljesítménylimit-OC-t
Az NVIDIA 616.56-os drivere láthatóan blokkolta az mVolt+ eszköz teljesítménylimit-vezérlését RTX…
Amazon 2 millió Nvidia GPU-t vesz az AWS-hez
Kép: TechRadar
2026.08.31.
Amazon 2 millió Nvidia GPU-t vesz az AWS-hez
Az Amazon Web Services 2027–2028 között 2 millió Nvidia GPU-val bővíti…