Az Oroszország és Ukrajna között zajló háború képei és videói elárasztották az internetet, ám a valódi eseményeket bemutató tudósítások mellett elkezdtek terjedni olyan felvételek is, amelyek az álhírgyártás eszközével élnek. A közösségi médiában több olyan videó és fotó is kering, amelyekről a feltöltőik azt állítják, hogy igaziak, holott ez nem igaz.
Egy Bloomberg beszámoló szerint az egyik sokat megosztott videó az Arma 3 nevű katonai szimulációs videójátékból származik, amely kellően élethű ahhoz, hogy valódi tudósításként hivatkozhassanak rá a csalók. A videó azzal a szöveggel terjedt, hogy Ukrajna támadásba lendült, hogy hatástalanítsa az orosz légierő repülőgépeit. Mielőtt eltávolították volna, a játékból lopott felvétel több mint 25 ezer megosztást kapott a Facebookon.
Az álhírek korát éljük, éppen ezért érdemes kritikával élni az interneten terjedő képekkel és videókkal szemben, bármiről is legyen szó. Az ukránok még a háború kitörése előtt egy külön hivatalt is létrehoztak az álhírek terjedése ellen.
techkalauz.hu – az online techmagazin