Dr. Sylvain Hawawini állatorvos még csak néhány éve végzett az egyetemen, azonban nemrég nekivágott álmai útjának: felfedezte Afrikát. Lehetősége volt csatlakozni a helyi Game Rangers International (GRI) civil szervezethez, amiben egy vadállat-egészségügyi projekten dolgozhatott annak érdekében, hogy segítse a Veterinary Services of the Department of National Parks and Wildlife-ot (DNPW – Nemzeti Parkok és Vadvilág Minisztériuma Afrikában). Mivel az első munkával töltött évek hatványozottan fontosak mindenki számára, az állatorvos nagy motivációval vágott neki a kalandnak. Végre alkalmazhatta mindazt a tudást, amit 7 év alatt magára szedett. Az elmélet és a gyakorlat gyakran elég távol állnak egymástól, és amit most a vadon élő állatok védelmében tett, kemény valósággal szembesítette.
Szembenézni a rideg valósággal
Fő projektjét egy civil szervezettel közösen végezte és a zambiai Kaufe Nemzeti Parkra összpontosított. Afrika egyik legnagyobb Nemzeti Parkja egy Wales vagy Massachusetts méretű terület, lenyűgöző vadon élő állatok és madárvilág otthona. A Game Rangers International (GRI) különféle projektekben segítené a DNPW-t: közösségi felvilágosítás, állatjólét, kutatás, orvvadászat elleni küzdelem és hírszerző szolgáltatások. Az ott töltött idő lehetővé tette főszereplőnk számára, hogy megértse és megtanulja, hogyan vívják ezt a véget nem érő csatát.
“My time there allowed me to understand and learn how this never-ending battle is fought.” – Dr. Sylvain Hawawini
A technológia és a vadon élő állatok védelme
A technológia minden szinten használható az orvvadászat elleni küzdelemben, a tereptől a fogyasztóig. A DNS-elemzés segítségével könnyen lenyomozható az orvvadászott állat eredete, majd erőforrásokat csoportosíthatunk át ezekre a régiókra, hogy több orvvadászat elleni járőrt támogassunk. Ennek eredményeképp például támogathatja a bűnüldözést azáltal, hogy orvvadászokat vagy emberkereskedőket bíróság elé állít, és egy veszélyeztetett fajt csupán csak a húsáról azonosít. Erős visszatartó ereje lehet, ha még azután is elkaphatják őket- mármint az orvvadászokat-, miután az áru kikerült a kezeik közül.
Az orvvadászat ellen küzdő hatóságok, egységek és magánszemélyek különböző eszközökre támaszkodnak a parkok felmérésére vagy az állatpopulációk megfigyelésére. Az egyik ilyen technológia az kameracsapda, amelyeket fényérzékelők, mikrohullámú mozgás- és infravörös hőérzékelők támogatnak, így jóval hatékonyabb a vizsgálat és az elemzés. Ezen technológiák segítségével az erre szakosodott egységek felfedhetik az orvvadászok gócpontjait és útvonalait a védett területeken. Ezenkívül mesterséges intelligencia alapú technológiákat és eszközöket fejlesztettek ki, amelyek segítenek elemezni az ezekkel az eszközökkel gyűjtött adatokat, és ezzel támogatják az őrök és a kutatók munkáját. India például létrehozott egy adatbázist a tigrisek képeiből, amelyet az illegális vadon élő állatok kereskedelméből származó bőrök azonosítására használtak.
A Rangerek más felügyeleti eszközökre, például drónokra is támaszkodnak. Mivel olcsóbbak és könnyebben használhatók, ma már alapvető szerepet töltenek be a természetvédelmi civil szervezetek és a kormányok számára az orvvadászok megállításában.
Az egyes rezervátumok körüli csúcstechnológiás kerítésekkel kombinálva Kenyában ezeknek a technológiáknak az a célja, hogy megfékezzék az orvvadászat 90%-át ezen területeken.
A GPS-nyakörvek kiváló lehetőséget nyújtanak adatgyűjtésre és megfigyelésére is. A szinte valós idejű helymeghatározás minden rendellenes tevékenységet (sebességnövelés vagy leállás) is nyomon követ, és megosztja azokat a helyi felügyelettel. Bizonyos esetekben GPS-mikrochipeket is használnak olyan kifejezetten kelendő „termékek” (inkább az állatok testrészei kifejezés lenne megfelelő, de sajnos az orvvadászok számára ezek csak termékek), mint az orrszarvú szarv vagy az elefánt agyar. Ennek segítségével könnyebben és gyorsabban reagálhatnak a helyi erők az állat helyének vagy mozgásának bármilyen rendellenes változására. Az orvvadászok és a csempészek azonban mindig egy lépéssel előrébb lesznek, szóval folyamatos fejlesztésre és egyre újabb praktikákra van szükség.
“All those tools are supporting rangers and intelligence services’ daily work. However, technology can also be used to support parallel efforts for conservation.” – Dr. Sylvain Hawawini
„Ezen eszközök mindegyike támogatja a Rangerek és a titkosszolgálatok mindennapi munkáját. A technológia azonban felhasználható más hasonló természetvédelmi erőfeszítések támogatására is.”
Egységesen az orvvadászat ellen
A Zambiában töltött idő alatt az egyik legnagyobb tanulság, amit megtanultam, az volt, hogy a közösség megerősítése alapvető fontosságú céljaink eléréséhez. A közösségi tájékoztató programokon keresztül mindenki, aki részt vesz az ember-állat konfliktusban profitálhat a technológiából, például Lenovo táblagépek és/vagy laptopok használatával megoszthatja információit. – írja Dr. Sylvain Hawawini
techkalauz.hu – az online techmagazin