Ahhoz, hogy jól sikerüljön egy mobiltelefonnal készített fotó, több tényező terén szükséges tökéletes csillagállás. Az első persze mindig a megfelelő pillanat elkapása, hiszen valójában ez adja a lényegét az egésznek, ettől lesz jó egy kép. Mióta létezik Instagram, és egyéb fotós, közösségi platformok, csilliárdnyi kép landol a világhálón. Rengeteg fotó, amivel valamit üzenni akarunk a világnak, vagy éppen csak szeretnénk, ha mások is átélnék az adott pillanatot, még akkor is, ha „csak” egy tökéletes bundáskenyérről van szó. Fontos, hogy mit is szeretnénk fotózni. Egy ételről jóval könnyebb tökéletes fotót lőni, mint egy kolibriről, mivel a bundáskenyér sebessége átlagos esetben nulla, míg a kolibrit szemmel is nehéz követni. A fotózott “modell” sebessége tehát az egyik legmeghatározóbb tényező.
Itt jön képbe a zársebesség
A zársebesség azt jelzi, hogy mennyi idő alatt nyílik és záródik a kamera zárja a kép készítésekor. Alacsony zársebesség esetén a kép érzékenyebb a mozgásra (akár a kezünk remegésére is), ezért a gyorsan mozgó tárgyak vagy élőlények esetén homályosak lehetnek a képek. Az iPhone általában automatikusan állítja a zársebességet, de speciális alkalmazásokban lehetőség van manuális beállításokra, attól függően, hogy a bundáskenyeret, vagy a kolibrit szeretnénk lencsevégre kapni.
Fényérzékenység vagyis ISO
A különféle fényviszonyok szintén meghatározzák egy fotó sikerességét. Az ISO érzékenység azt jelzi, hogy mennyire érzékeny a kamera a fényre. Magasabb ISO értékekkel több fényt engedünk be a kamera szenzorára, ami segíthet gyenge fényviszonyok mellett, de túl magas ISO értékek használata zajos képekhez vezethet. Az iPhone általában az ISO érzékenységet is automatikusan beállítja, de manuálisan is állíthatjuk szükség esetén. Ha kevés a fény, növeljük az ISO érzékenységet, hogy több fényt engedjünk be a képre, vagy használjuk a beépített vakut vagy külső fényforrásokat. Ha pedig valami közelit fotózunk, igyekezzünk úgy helyezkedni, hogy lehetőleg ne vessünk árnyékot a fotóra.
Fókuszáljunk az expozícióra
A fókusz röviden azt jelenti, hogy a kamera melyik részére állítjuk be az élességet a képen. Ha a bundáskenyérről készített kép homályos, viszont mögötte a konyhaszekrény éles, akkor biztosan állítanunk kell a fókuszon. Az iPhone általában automatikusan fókuszál, de ha szeretnénk befolyásolni, érintsük meg az adott területet a képernyőn, hogy oda fókuszáljon. Az expozíció azt jelenti, hogy mennyire világos vagy sötét a kép. Az expozíciót szintén hasonló módon variálhatjuk, ha az automatikus beállítással nem vagyunk elégedettek.
A HDR (High Dynamic Range) mód segít kiegyensúlyozni a fényerő különbségeket a képen, részletesebbé, dinamikusabbá teszi a fotót. A HDR viszont sokszor túlzásokba eshet, célszerű ezzel is játszani, és csökkenteni, vagy akár kikapcsolni, ha a helyzet úgy kívánja.
A fenti beállítások a bundáskenyér fotó „szoftveres” sikerességét befolyásolják. A „hardveres” sikeresség titka, hogy egyáltalán működjön a kamera. A lencsék a telefon hátlapjának legérzékenyebb, legtörékenyebb részei. Ha leesik a telefon, sok esetben ezek húzzák a legrövidebbet. Kivéve, ha felvértezzük őket. Egy szép nagy karcolás a lencsén gyakorlatilag az összes fotónkat tönkreteheti. A lencsevédő üvegfólia kemény, strapabíró páncélként védi a lencséket. Nemcsak a sérülésektől, karcolásoktól óvja meg őket, hanem a speciális bevonatnak köszönhetően az ujjlenyomatok, és egyéb szennyeződések sem tapadnak meg rajtuk. A tiszta lencse az alapja a jó fotónak.
A másik fontos kiegészítő, amire szükség lehet, az az állvány. A szelfibotként is használható állványok a telefont rögzítik. Nem remeg be a kezünk, a segítségükkel vlogolhatunk, streamelhetünk, fotózhatunk – a telefon végig stabilan fog állni. Ha egy picit iPhone specifikusabb állványt szeretnénk, választhatunk MagSafe rögzítésű kivitelt is. Az állványokhoz tartozó távirányító segítségével szuper széles látószögű képeket lőhetünk. Ha inkább a kolibrire fókuszálnánk, akkor a természetbe kell kimenni, ott pedig a jó pillanat elkapását általában mostoha körülmények között kell véghez vinnünk. Elég egy óvatlan mozdulat, és a telefon már pattog is lefelé a lejtőn, vagy épp neki esik a sziklának. Ha a katasztrófa megtörténne, ne hazardírozzunk mindenféle gyanús alkatrészek saját kezű cseréjével, mert több kárt tehetünk, mint hasznot! Amennyiben a telefon megsérült, kizárólag megbízható szakszervizbe vigyük a készüléket.