Samsung Galaxy A50 teszt – a nagy meglepetés?

0
3791

Samsung Galaxy A50 teszt a Laptopszalon támogatásával. 

Adatlap
Samsung Galaxy A50 teszt
Chipset   Exynos® 9610  (Octa-core, 10nm, max. 2.3 GHz)
GPU ARM Mali-G72 MP3 (max. 850 MHz)
Memória 4 GB
Kijelző 6.4” (2340 x 1080p), 100.5 cm2 Super AMOLED érintőkijelző, fényes, ~403 ppi
Kamerák – előlapi: hátlapi: 25 MP, f/2.0, 25mm
25 MP (f/1.7, 26mm, PDAF) + 8 MP (f/2.2, 13mm) + 5 MP (f/2.2)
Háttértár 128 GB (microSD-vel bővíthető)
Csatlakozók 1×3.5mm jack, 1x USB-C (USB 2.0)
Adatkapcsolat 4G/LTE (dual Nano-SIM), 802.11 a/b/g/n/ac kétsávos WiFi, Bluetooth 5.0, NFC
IP-védettség n/a
Helymeghatározás A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS
Szenzorok  gyorsulásmérő, e-compass, giroszkóp, ujjlenyomat olvasó (kijelző alatt), környezeti fényérzékelő, közelségérzékelő
Méret 158.5 x 74.7 x 7.7 mm
Tömeg 166 g
Akkumulátor 4000 mAh
Operációs rendszer Android 9.0 (Pie)
Garancia 12 hónap
Ár 94.900 Ft (2019 június)

Azt nem tudjuk, hogy a Samsung a magyar kormány családtámogatási rendszerét kívánja-e kihasználni az A-szériát erősítő rengeteg “gyermekkel”, de az biztos, hogy most éppen van miből válogatnunk. Hozzánk elsőként a Galaxy A50 érkezett, ami a család többi tagjához hasonlóan prémium jellemzőkkel, és barátságos árazással kívánja felhívni magára a figyelmet. A kérdés már csak az, hogy

kinek érdemes elgondolkoznia a Samsung Galaxy A50 megvásárlásán?

Rendszeres olvasóink már tudják, hogy a szerkesztőségünk az objektivitás híve. Ez azt jelenti, hogy kidolgoztunk egy 5 pontból (funkcionalitás, teljesítmény, kamera, megbízhatóság, egyebek) álló értékelési rendszert. Ez az 5 pont sorvezetőként fog szolgálni, amelynek segítségével fejezetről-fejezetre értékeljük az ázsiai csemegét. Az utolsó felvonásban az eredményeket összegezzük, és egy sugárdiagram segítségével vizualizáljuk. 

Funkcionalitás

csatlakoztathatóság

A Samsung még mindig nem mondott le a jack csatlakozóról, és ennek újabb ékes példája az A50. A microUSB-t azonban már hátrahagyta és az új A-széria már USB Type-C porttal érkezett, de csak 2.0 szabványnak megfelelő vezetékes adatátvitelt támogat. Ez utóbbi még abban a tudatban is kellemetlen szájízt hagy maga után, hogy az elmúlt pár évben valóban megváltoztak a felhasználói szokások és egyre kevesebbet kötjük össze “madzaggal” a telefont és a számítógépet. Az A50 ezen felül NFC és Bluetooth 5.0 képes, a WiFi-ről pedig egy AC képes modul gondoskodik, ez utóbbi képességeiről tanúskodjon az alábbi fotó.

telefon funkció

Ahogy az elvárható a világ egyik legnagyobb mobil-gyártójától, a telefon funkció hibátlanul működik. Ebbe beleértjük a klasszikus felhasználást, a kihangosítást és a fülhallgatóval történő telefonálást is. Érdemes még kiemelni, hogy – a szokásos LTE hálózaton kívül – az A50 támogatja a VoLTE (voice over LTE) és a VoWiFi (voice over WiFi) hangátvitelt is. Ez azt jelenti, hogy – megfelelő SIM kártya és mobil előfizetés birtokában – 4G/WiFi hálózaton indulnak el a mobilhívásaink. Ennek eredményeként gyorsabb lesz a hívásindítás, jobb a hangminőség (HD), internetezni is tudunk hívás közben és még az akkumulátort is kíméljük egy picit. Apropó, az A50 két nanoSIM (+ microSD!) fogadására képes. 

kijelző

Az A50 kijelzője 6.4 hüvelykes, 2340 x 1080p felbontással rendelkezik (403PPI) és viszonylag keskeny, inkább magas (19.5:9 képarány). Az AMOLED panel elképesztő fényerővel rendelkezik (átlag: 628 cd/m²) és a versenytársakat ebben a tekintetben maga mögött tudhatja. Az AMOLED technológia további nagy előnye, hogy a ~2.5 millió pixelt egyenként lehet vezérelni és ennek köszönhetően remek fekete értékeket lehet vele előállítani. Ez utóbbi megállapítás igaz a többi szín esetében is, de a hatásvadászat kedvéért a gyári kalibráció inkább élénk, és nem kifejezetten valósághű. Itt érdemes megjegyezni, hogy a legtöbb gyártóval ellentétben a Samsung több különböző színprofilt is biztosít a felhasználó számára, és így például a valósághű színeket a “Simple/Egyszerű” beállítással tudjuk előcsalogatni. 

Összegezve: az AMOLED panel által előállított színek szinte vonzzák az ember tekintetét, a fényereje meggyőző, a kontraszt pedig brutálisan jó. A villogó kijelző adta probléma mellett mégsem mehetünk el szó nélkül. Ezt vélhetően annak köszönhetjük, hogy a Samsung az impluzusszélesség moduláció (PWM) elvére építkező megoldással szabályozza a panel fényerejét (@119Hz). Ennek eredményeként – az arra érzékenyek esetében – a kijelző szemfáradtságot, rosszabb esetben fejfájást okozhat.

Teljesítmény    

hardver

Az A50 a Samsung által kifejlesztett Exynos 9610 rendszerchip került, amely a bigLITTLE koncepciót alkalmazva 4 magot (@2.3GHz) a rendszerigényes feladatokra, 4 magot (@1.7GHz) pedig a háttérben futó tevékenységek kiszolgálására használ. Emellé megkapjuk a második generációs Bifrost architektúrára építkező ARM Mali-G72 MP3 grafikus gyorsítóját, amelyet 4GB RAM társaságában tálal számunkra a dél-koreai pincér. A 128GB háttértárat (UFS 2.1) további 512 GB-tal bővíthetjük, a megfelelő microSD kártya birtokában.

szoftver

Szoftveres oldalról túl sok meglepetéssel nem találkozunk, hiszen a Samsung az Android Pie 9.0-át öltöztette One UI köntösbe. A dark mode természetesen alaptartozék, a dedikált Bixby gombot pedig egyáltalán nem hiányoltuk. A gyártő előretelepített néhány alkalmazást, de ezektől gond nélkül meg tudunk szabadulni a használatbavétel után. Érdemes még megemlíteni, hogy a DRM Widevine Level 1 bizonyítvány birtokában az A50 képes a Netflix / Amazon Prime Video szolgáltatások HD stream-elésére. 

felhasználói / gamer élmény

A Samsung Galaxy A50 teljesítményére nem lehet egy rossz szavunk sem. Ezt első sorban a 8 magos lapka és a szoftver tökéletes összhangjának köszönhetjük. Ahogy azt a szintetikus benchmark tesztek is hűen visszatükrözik: 

a telefon a tesztidőszak alatt végig magabiztosan tette a dolgát.

Ennek a megállapításnak az árnyékban érdemes megjegyezni, hogy az Exynos 9610 “csak” a középkategóriát képviseli, mégis az az érzésünk volt, hogy ennél többre nincs is szüksége a hétköznapi felhasználónak. Az A50 a leginkább erőforrás igényes játékokkal is megbirkózik, így az Asphalt 9 Legends legmagasabb beállítások mellett sem süllyedt 24 fps alá. 

A felhasználói élményt egyetlen dolog befolyásolta negatívan, ez pedig a kijelző alá integrált ujjlenyomat olvasó. A szerkesztőségünknél eddig megfordult telefonok alapján eddig ez a biztonsági megoldás tévútnak tűnik, és erre az A50 se cáfolt rá. A hátlapi, vagy nyomógombba integrált társaiknál sokkal lassabbak, emiatt az sem kizárt, hogy sima számkód megadásával hamarabb hozzáférünk a rendszerhez.

Kamera           

előlapi kamera

Az előlapon található szelfi kamera 25 megapixeles, rekeszértéke f/2.0, gyújtótávolsága 25mm. Nagy előnye, hogy akár HDR képeket is lőhetünk vele, de ezek elkészítéséhez 12 megapixeles módra kell állítanunk. A mozgóképeket 30 képkocka / másodperc érték mellett FHD felbontáson tudjuk elkészíteni. 

hátlapi kamera

Csak úgy, mint a csúcskategóriás telefonok esetében, a Galaxy A50 is három szenzort gyúrt egybe a hátlapi kamerába. Ezek közül a legfontosabb a 25 megapixeles (f/1.7, 26mm) fő szenzor, alatta található a 8 megapixeles (f/2.2, 13mm) ultraszéleslátószögű társa és végül a legkisebb testvér, az 5 megapixeles (f/2.2) mélységérzékelő. Egy ilyen arzenál birtokában picit furának tűnhet, hogy a videókat a szelfi kamerához hasonlóan csak 1080p@30fps mellett készíthetjük el. Végeredmény tekintetében viszont nem fogjuk hiányolni a 4K@60fps képességet:

fénykép készítés & mozgókép rögzítés

Kezdjük a fekete levessel és már most előre bocsájtom: gyors leszek. Egyetlen dolog zavart igazán, hogy 25MP-es módban nem tudunk HDR képeket készíteni. További apróság, hogy bármennyire is kerestük a szenzorok méretére vonatkozó információt az internet bugyraiban, ezt a Samsung nagyon jól elrejtette. Ezektől eltekintve csak döbbenten állok a kamera képességei előtt, ami a fentebb látható felvétellel, és az alábbi fotóval szeretnék demonstrálni:

samsung galaxy a50 teszt kamera

Azt természetesen nem állíthatom, hogy ez a kamera maga a tökély, de a Redmi Note 7-et minden tekintetben megveri. A rend kedvért elmondom a szokásos mantrát: megfelelő beállítások mellett a színhűség remek, a kontraszt kiváló, a vonalélesség egészen meggyőző. Amit viszont ki kell emelnem, az a kifejezetten nagy dinamikatartomány, ami még HDR nélkül is könnyen tetten érhető. Sajnos ebből sokat veszítünk, ha nem áll rendelkezésre megfelelő mennyiségű fény, de nem annyit, hogy komoly kritizálni kellene egy ~100 eFt-os telefont. 

Samsung Galaxy A50 teszt kamera – 1080p@30fps

A mozgókép egy kicsit más tészta, hiszen a specifikációkat látva egyértelmű: se 4K, se 60fps, se optikai stabilizátor. Cserébe viszont egészen tisztességes bitráta (17Mbps) mellett egészen korrekt hangminőséget (256kbps) kapunk. Az elektronikus képstabilizátor pedig valami egészen elképesztő munkát végez, gyakorlatilag nincs szükség gimbalra. A Samsung A50 által előállított 1080p videó minősége parádés, nem csak a saját súlycsoportjában versenyeztethető, hanem a nagyfiúkkal is szembeszállhat. 

Aki teljes mértékben ki akarja aknázni a hátlapi kamera képességeit, az töltse le a Play Store-ból az Open Camera alkalmazást, amivel előcsalogathatjuk az A50 rejtett 4K képességét is.

Megbízhatóság           

anyaghasználat

Ez az a pont, ahol legkönnyebben tetten érhető, hogy az A50 csak a (felső)középkategória szupersztárja lehet. Ezt amiatt állítom, hogy a fémhatású műanyag keretet üveg elő- (Corning Gorilla Glass 3), és hátlap fogja közre, amelyek jó minőségűek, de nem keltenek prémium benyomást. Emiatt a telefon méretéhez képest aránytalanul könnyű, ami praktikum szempontjából előnyös, de Penge Borisz óta tudjuk, hogy a súly a megbízhatóság jele. 

összeszerelés

Az egészen természetes, hogy egy Samsung telefon összeszerelésével nincs és nem is igazán lehet gond. Mivel az A50 mindenféle vad-dizájn megoldás nélkül jelent meg, ezért a gyártósorokat sem kellett nagyon megizzasztani. Itt érdemes megjegyezni, hogy az A50 nem kifejezetten forrófejű, ennek eredményeként circa 40°C fokra tudtuk felmelegíteni a különböző teszteken. 

szervízháttér

A gyártó honlapján a következő információt találjuk: a Samsung az általa forgalomba hozott termékekre 12 hónap teljes körű kötelező jótállást (alapjótállás) biztosít. Ennek igénybevételéhez a felhasználónak a szervízpontra el kell juttatnia a telefont. 

Egyebek          

tartozékok

A dobozban csak a szokásos dolgokat kapjuk: töltő adapter USB-C kábellel, jack csatlakozóval rendelkező fülhallgató és némi papírmunka. Sokkal elégedettebben venném a kezembe a Samsung telefonjait, ha a kínai gyártókhoz hasonlón kijelzővédő fóliával és / vagy szilikontokkal együtt csomagolná azokat. Az árat alig növelné, de már az első pillanattól fogva nagyobb biztonságban tudhatnám a telefonomat. 

hangzás

A telefon mono hangzását biztosító furatokat alul találjuk a jack csatlakozó mellett. Hangereje megfelelő, a csúcsot 85 dB(A) körül éri el, a hangszín pedig egészen jó. Telefontól ritkán hallani megfelelően balanszírozott tónusokat, de az A50 mintha még az alacsony/közép frekvencia sávban se lenne annyira bizonytalan. Amit tud, az bőven elég az alkalmankénti zenehallgatásra / filmnézésre. 

üzemidő

A 4000 mAh kapacitással rendelkező akkumulátor lehet a kamera + kijelző kombó mellett a harmadik legfőbb értékesítési szempont. Azt azonban már a legelején hozzá kell tennünk, hogy az A50-ben dolgozó Exynos 9610 energiagazdálkodása nem a legideálisabb, mondhatnám úgy is: kicsit sokat fogyaszt. Ennek ellenére teljes terhelés és maximális fényerő mellett a telefon valamivel több, mint 4 órát bírt ki. A gyakorlati tapasztalatok alapján az átlagfelhasználó akár két nap üzemidőben is reménykedhet, viszont a többiek esetében is garantált az egy nap. 

Samsung Galaxy A50 teszt – ítélet

Ahogy azt az alábbi sugárdiagram is szemléltetni, a Galaxy A50 minden egyes pontban felülmúlta az árkategóriával szemben meghatározott minimum elvárásainkat. Az egyes pontokon belül ki kell emelni a kamerát, és az üzemidőt, de az ítéletnél is fel kell hívnom a figyelmet arra, hogy a kijelző PWM segítségével szabályozza a fényerőt. Ezen felül egyetlen dolog zavart a mindennapos használat során: a kijelző alá integrált és viszonylag lassú ujjlenyomat olvasó. Bízom abban, hogy ezt egy szoftver frissítéssel orvosolni lehet. Szőrszálhasogatás címén meg kell még említenem az IP bizonyítvány (vízállóság), és a vezetéknélküli töltés hiányát. 

Samsung galaxy a50 értékelés
Samsung Galaxy A50 teszt

Elnézve a versenytársak kínálatát, az A50-re jelenleg egyetlen rivális részéről sincs válasz. Amennyiben mégis meg kell említeni egy potenciális ellenfelet, akkor az a Redmi Note 7. A kínai ellenfél bő 30 százalékkal olcsóbb, de ez az árkülönbség nem tükrözi vissza a képességbeli különbségeket. Tehát aki picit spórolni szeretne, annak bővel elég lesz a Redmi is, de az igazsághoz hozzá tartozik az is, hogy az A50 minden tekintetben felülmúlja azt.

Jelen sorok írásakor a Samsung Galaxy A50 az egyik legjobb telefon a százezer forintos ársávban.

samsung galaxy a50 teszt

A Samsung Galaxy A50 teszt nem jöhetett volna létre a Laptopszalon támogatása nélkül.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét