Három évnyi kutatás, fejlesztés és megvalósítás után a Lenovo az első olyan laptopgyártó, amely a hozzáférhetőség növelése érdekében további tapintható „jeleket” épít be a billentyűzeteibe. A taktilis jelöléseket először 1992-ben építették be a ThinkPadek tervezésébe, hogy támogassák a felhasználók billentyűzet-navigációját, különösen a látássérült felhasználók számára. A Lenovo a Microsoft akadálymentesítési csapatával együttműködve további tapintható jelzéseket adott hozzá a Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 12 készülékéhez, miközben az új iparági szabványok kialakításán dolgozik a billentyűzettervezés terén.
A billentyűzet hozzáférhetőségének javítása volt az első projekt, amelyet Diana Gierdowski kapott, amikor a Lenovohoz csatlakozott. „Az egyik dolog, ami igazán vonzott a Lenovohoz, az az újonnan létrehozott termékdiverzitási iroda volt” – osztotta meg Gierdowski, aki most az UXD Research and Insights vezető menedzsere. „Korábban pedagógusként dolgoztam, és a Product Diversity Office küldetése kiválóan összhangban volt azokkal az akadálymentesítési kérdésekkel, amelyek különösen fontosak számomra.” A Lenovo Product Diversity Office (PDO) 2020-ban alakult, azzal a céllal, hogy a termékfejlesztés korai szakaszában integrálja a befogadást és a különböző csoportok visszajelzéseit. Ezzel biztosítja, hogy a Lenovo technológiája valóban mindenki számára intelligensebb és hozzáférhetőbb legyen.
A felfedező kutatás megkezdéséhez Gierdowski 20 olyan emberrel készített interjút, akik különböző típusú látáskárosodással rendelkeztek, a vakságtól a gyengénlátásig. „A látássérült emberek számára történő innovációhoz szükség van a megélt tapasztalataik megértésére. Betekintést kell nyerni abba, hogy milyen a felhasználók mindennapi élete, és hogyan lépnek kapcsolatba a technológiával, valamint ügyfélközpontúnak és adatvezéreltnek kell lenni ehhez a feladathoz. Az innovációnknak ezt a szakaszát felfedező kutatásnak nevezzük. A kutatás generatív, megalapozó, feltáró és izgalmas! A legtöbb esetben azért innoválunk, hogy olyan megoldásokat hozzunk létre, amelyek még nem léteznek.”
„Meg kellett vizsgáljam az ő szempontjaikat is, és meg kellett tanulnom, hogy a technológiai megoldások hogyan működnek számukra – és hogyan nem. Élveztem megkérdezni tőlük, hogy milyen változtatásokat hajtanának végre, ha lenne egy varázspálcájuk – hogyan alakítanák át az eddig tapasztalt dolgokat? Egy dolgot már korán megtanultam – és ezt talán nehéz elhinni -, de az általam megkérdezett felhasználók nem szokták megosztani tapasztalataikat vagy az őket leginkább érintő technológiai problémákat. Meglepő mértékű elismerést és hálát váltott ki, amikor kíváncsi elmével indultam el, és inkább értékeltem a véleményüket, minthogy előre meghatározott „szakértői” megoldások listáját mutattam volna be nekik. Ez rendkívül kifizetődő volt.”
A felfedező kutatási folyamat tanulságos volt Gierdowski számára. „Gyorsan megismertem a felhasználói élményük számos olyan jellemzőjét, amelyek ma már nyilvánvalónak tűnnek, de korábban nem gondoltam volna rájuk. Például mindig megkértem őket, hogy nézzék meg az otthoni technikai beállításaikat, és meglepett, hogy hány vak felhasználó csak egy törülközőt vagy egy pólót tett a monitorjára, mint egy porvédőhuzatot. Hogy miért? Mert ha vak vagy, akkor nem használod. Azt mondták: „Igen, kellett egy képernyő, ezért megvettem a legolcsóbbat, mert ez nem fontos számomra”. A gyengénlátó felhasználók számára azonban a képernyők és monitorok döntő fontosságúak voltak – nagyon nagy képernyőket akartak, hogy az a látásuknak megfelelő legyen. Tehát az igények spektruma volt az egyik legfontosabb szempont, amit figyelembe kellett venni. Csak azért, mert egy felhasználó látássérült, még nem jelenti azt, hogy ugyanazokkal az igényekkel rendelkezik, mint más látássérült felhasználók. Minden felhasználónak egyedi igényei vannak.”
Kutatásai alapján Gierdowski azt fedezte fel, hogy a billentyűzet hozzáférhetősége hihetetlenül fontos minden látássérült felhasználó számára. Konkrétabban azt vette észre, hogy a következetes billentyűzetkiosztás elengedhetetlenül fontos. A pontosság hihetetlenül nagy kihívást jelent a látássérült felhasználók számára, és a billentyűzetkiosztás következetlensége káoszt okozott azon felhasználók számára, akiknek a munkájuk során a gépelési pontosságra van szükségük. A készülékgyártók folyamatos erőfeszítései a készülékek kisebb méretűvé tételére még inkább megzavarták a felhasználók számára a billentyűzet konzisztenciáját.
„Manipuláljuk a funkciókat és áthelyezzük a billentyűket, hogy jobban illeszkedjenek a felhasználókhoz, mert azt akarjuk, hogy a termék egyszerűen kezelhető és hordozható legyen. Ennek azonban ára van azok számára, akik a látás helyett az izommemóriára hagyatkoznak, hogy tudják, hol vannak a billentyűk. Nem számít, hogy van-e egy könnyű laptop, amit magaddal cipelhetsz, ha nem tudod megbízhatóan használni kommunikációs eszközként. Nem szabad a felhasználókat arra kényszerítenünk, hogy válasszanak a hordozhatóság és a megbízhatóság között, hiszen mindkettőre szükségük van” – nyilatkozta Gierdowski.
„Egy” Lenovo és az okosabb technológia
Gierdowski felfedező kutatásán felbuzdulva a Lenovo ThinkPad termékportfóliójának csapata elkezdte a legendás ThinkPad billentyűzet hozzáférhetőségének javítását. A csapat, amelynek tagjai Hayley Bernard, ThinkPad portfóliómenedzser, Jujuan Mitchell, innovációs termékmenedzser, John Lee, akadálymentesítési tervezési és kutatási tanácsadó, Mengwei Tang, hardveres felhasználói tapasztalat és Joel Collins, idősebb emberi tényező mérnök, közösen úgy döntöttek, hogy erőfeszítéseiket a leggyakrabban használt képernyőolvasókat (pl. JAWS) vezérlő billentyűk javítására összpontosítják. A csoport több prototípusváltozatot iterált, kihasználva a billentyűzeten lévő különböző tapintású jelölések különböző stílusait, és tesztelte azokat a látássérült és nem látássérült felhasználók teljes körével. Együttműködtek a Governor Morehead School for the Blind in North Carolina iskolájával is, hogy kézzelfogható visszajelzéseket gyűjtsenek az előnyben részesített stílusokról, amelyekből a végtermék kulcsfontosságú megvalósításai származnak.
4 féle „kulcsfontosságú” javítás
Négy konkrét változás történt a ThinkPad X1 Carbon Gen 12-ben, ami a jövőbeni ThinkPad készülékekben is megtalálható lesz. Ezek a változtatások minden felhasználó számára javítják a ThinkPad-élményt – látási képességtől függetlenül.
1. Hangerő fel/le: A Lenovo tapintható jelöléseket helyezett el az F2 és F3 (hangerőszabályzó) billentyűkön, mivel a hangerő a látássérült felhasználók számára kulcsfontosságú.
2. Insert key (azaz „beillesztés”): Ennek a billentyűnek a magabiztos megtalálása lehet a legfontosabb tapintható jel, mivel minden képernyőolvasó szoftver felülete erre támaszkodik. A beillesztés billentyű tapintható jelölése azt is megszüntette, ami sokáig időpazarló és dokumentumromboló problémát jelentett a látássérültek számára: a ThinkPad billentyűzet jobb felső sarkában a beillesztés és a törlés billentyű egymás mellett helyezkedik el. A látássérült felhasználók túl gyakran töröltek vagy illesztettek be anyagot, amikor éppen az ellenkezőjét akarták tenni, és nem is tudták észrevenni a hibát. A beszúró billentyű új, tapintható jelölése lehetővé teszi minden felhasználó számára, hogy meggyőződjön arról, hogy a kívánt funkciót választotta ki.
3. Funkcióbillentyű: A beillesztés gombhoz hasonlóan az FN billentyű is alapvető fontosságú a képernyőolvasót használók számára. Az FN billentyű azért is kulcsfontosságú, mert lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy kikapcsolják a képekkel jelölt speciális billentyűket (pl. mikrofon), és a navigáció szempontjából fontos funkcióbillentyűként (pl. F1-F12) használják őket. Sajnos a ThinkPad billentyűzet bal alsó sarkában az FN és a CTRL billentyűk könnyen összetéveszthetők voltak, ami a vakok vagy gyengénlátók számára komoly nehézségeket okozott. Az új kialakítás csökkenti a találgatásokat egy olyan billentyű esetében, amely más hozzáférési funkciók alapja.
4. Enter billentyű: Miért fontos a tapintható jel az Enter billentyűnél? Általában ezek a billentyűk billentyűzetenként nem egyforma alakúak. A tapintható jelölés kiküszöböli a billentyűzetkiosztás következetlenségéből adódó zavart. E megkülönböztető jelzés nélkül a látássérült felhasználók gyakran azon kapták magukat, hogy a bekezdésmegszakítások helyett backslasheket illesztettek be.
Egy lenyűgöző hatás
Gierdowski felfedező kutatásai miatt és alapján a Lenovonál hónapokig tartó terméktervezési ciklus zajlik. Mivel mindig új kutatási projektekbe kezd bele, így nem mindig van tisztában az elvégzett munka mindennapi előrehaladásával, különösen a hardverek esetében. „Lehet, hogy nem vagyunk a szobában, amikor a megbeszélések zajlanak vagy a döntések születnek, de a PDO folyamatosan tájékoztatott arról, hogy a tapintásérzékelési kutatás hogyan valósul meg.”
„Egy olyan globális technológiai vállalatnál, mint a Lenovo, rendkívül kifizetődő, hogy az innovációk fejlesztése érdekében az osztályok között kapcsolatot teremtsünk. Néhány hónappal ezelőtt egy megbeszélésen voltam, és amikor megtudtam, hogy az új billentyűzet valósággá válik, egyszerűen ki akartam ugrani a bőrömből örömömben. A tudat, hogy az első projektemen végzett munka meghozta gyümölcsét, egyszerűen izgalmas és lenyűgöző volt számomra. Ez az egész csapatomat még izgatottabbá és motiváltabbá teszi a jövőbeni lehetőségeket illetően, hogy növeljük az akadálymentességet minden felhasználónk számára.”
Rövid összefoglaló
A Lenovo újítása a ThinkPad billentyűzeteken, melynek célja a látássérült felhasználók számára történő hozzáférhetőség javítása, figyelemre méltó lépés a technológiai eszközök univerzálisabbá tétele felé. Diana Gierdowski vezetésével három év kutatás és fejlesztés eredményeként a Lenovo olyan tapintható jelzéseket vezetett be a billentyűzeten, amelyek jelentősen megkönnyítik a navigációt és a használatot a látássérültek számára. A kezdeményezés nemcsak a felhasználói élményt javítja, hanem fontos tanulságokat is hoz arra nézve, hogy mennyire sokrétűek lehetnek a különböző látási problémák és igények.
Gierdowski és csapata interjúk és kutatások során mélyebb betekintést nyertek a látássérültek mindennapi technológiai kihívásaiba, ami alapján négy fő változtatást vezettek be a billentyűzeten: tapintható jelölések az F2 és F3 hangerőszabályzó gombokon, az Insert, az FN és az Enter billentyűkön. Ezek az új jelölések nemcsak a látássérültek számára teszik könnyebbé a gépelést, hanem minden felhasználó számára javítják a ThinkPad használati élményét.
A kutatások alapján kiderült, hogy a billentyűzet következetessége és az izommemória fontossága elengedhetetlen a látássérültek számára, mivel a gyakran változó billentyűzetkiosztás sok nehézséget okozott számukra. A Lenovo célja, hogy termékei egyszerre legyenek hordozhatóak és megbízhatóak, anélkül, hogy a felhasználóknak választaniuk kellene ezen két szempont között.
Összességében a Lenovo és a Microsoft közös erőfeszítései példaértékűek, és egyértelműen mutatják, hogy a technológiai cégek hogyan járulhatnak hozzá a befogadóbb, mindenki számára hozzáférhető eszközök fejlesztéséhez. A ThinkPad X1 Carbon Gen 12 bevezetett újításai nemcsak praktikusak, hanem az emberi tényezőket is figyelembe véve, valódi igényekre reflektálnak, ami példaértékű megközelítés a jövőbeli technológiai fejlesztések terén.
techkalauz.hu – az online techmagazin