Asus K55, vajon megéri?

0
702
Az Asus K55 noteszgépet a Laptopszalon ajánlotta fel számunkra.
 
Szerkesztőségünkben nem újdonsült látogató az Asus, széles körben elterjedt termékei nem csak külföldön, de hazánkban is nagy népszerűségnek örvendenek. Ezért kézenfekvő volt, hogy a prémium kategóriát követően górcső alá vegyünk egy fokkal kommerszebb terméket is. Az Asus a K55 szériáját felsőbb árkategóriában a Lenovo IdeaPad Z580 és Dell Inspiron 5521, míg alsóbb árkategóriában a Lenovo IdeaPad G580 és Dell Inspiron 3521 ellen szánta. Nézzük hát meg, hogy vajon mit is kapunk pénzünkért?
 
Asus K55, vajon megéri?
 
Az Asus k55 szériájában az Intel 3. generációs processzorsorozata van, mely az Ivy Bridge kódnévre hallgat. Az Intel Core i processzorok rendelkeznek még egy úgynevezett HD Graphics 4000 integrált grafikus vezérlővel is, mely az Nvidia GT 635M 2 GB GDDR3 dedikált memóriával rendelkező videokártyával együtt helyezkedik el a noteszgépben és az Nivida Optimus technológia segítségével képes azokat automatikusan váltani annak függvényében, hogy a felhasználónak mire van szüksége. Az Nvidia GT635 részletes játéktesztje megtalálható a korábbi Nvidia GeForce GT635M vs AMD Radeon HD7670M tesztünkben.
 
A hardverelemzésünk után pedig a már megszokott analógia mentén fogok vizsgálódni. Ez nem más, mint a korábban – noteszgépre vonatkoztatva – megállapított 4 legfontosabb kritérium: support, anyaghasználat, használhatóság és ár/érték arány. Haladjunk szépen sorjában.

 
(1) Support
 
Support tekintetében az Asus összes noteszgépe „hozom-viszem” garanciával rendelkezik, ami azt jelent, hogy ha elromlik számítógépünk, akkor a központi ügyfélszolgálaton keresztül futár érkezik címünkre, beszállítja az elromlott notebookot a szervizbe, majd annak elkészültével vissza is szállítja azt. A notebookok javítása Magyarországon történik, a szervizben töltött átlagos idő a cég tájékoztatása szerint pedig 10 nap. Az biztos, hogy ez a szolgáltatás egyszerű és megkönnyíti a felhasználók dolgát, főleg a vidéken élőkét, viszont mindennek van árnyoldala.
 
Asus K55, vajon megéri?
 
A „hozom-viszem” garanciával az a legnagyobb probléma, hogy ha egy nem megismétlődő probléma van (pl.: óránként elhomályosodik a kép) és ez a szervizelési tesztfázisban nem jelentkezik, akkor gépet egyszerűen visszaküldik az adott hiba kijavítása nélkül. Mennyivel jobb lenne, ha be tudnánk menni a szervizbe, asztalra csapni és elmondani a hibát a szervizesnek, nem? Sajnos ugyan ez vonatkozik a Lenovo IdeaPad notebookokra is, kiegészítve azzal, hogy ott Lengyelországba szállítják a notebookot. A Dell-nek viszont csak Budapesten 12 darab kiemelt szervize van és ezen kívül még jó pár szervizpartnere. Ebben egyértelműen a Dell Inspiron 5521/3521 a legjobb választás, ráadásul ott alapból 3 év garanciát is kapunk az Asus 2 évével szemben.
 
(2) Anyaghasználat
 
Mivel consumer (otthoni felhasználásra szánt) kategóriás noteszgépről beszélünk, el kell felejteni a cseppálló billentyűzetet, a merevlemez rázkódásvédelmet, a magnézium vázat és az egyéb üzleti kategóriás notebookokra jellemző tulajdonságokat.
 
Asus K55, vajon megéri?
 
Nagy előnye az Asus K55-nek, hogy matt recés fedlapot kapott, ezáltal nehezebben karcolódik és maszatolódik mint a többi lakkos festékkel „megáldott” noteszgép. A riválisok előnyére írható, hogy mind a Lenovo IdeaPad Z580, mind a Dell Inspiron 5521 már alumínium borítással rendelkeznek mind a fedlapon, mind pedig a belső palmrest részen, igaz az utóbbi az Asus K55 esetében is jelen van. Amennyiben készek vagyunk erről lemondani és elismerni, hogy némi ráfizetésért cserébe kaphattunk volna Lenovo-t vagy Dell-t akkor nem is lehet olyan rossz választás a K55 széria. Viszont megvizsgálva az árkategóriában közelebb eső Dell Inspiron 3521-t, akkor szomorúan kell tapasztalnunk, hogy az bizony sehol nem kapott alumíniumot. A Lenovo IdeaPad G580 esetében viszont a helyzet jószerivel megegyezik a K55 szériával.
 
(3) Használhatóság
 
Habár billentyűzet tekintetében kijelenthetjük, hogy nagyon is rendben van az Asus K55 és mégis, ha versenybe állítjuk az IdeaPadokkal (vizsgálva a teljes termékpalettát!) bizony a legjobb esetben is éppen csak, hogy labdához érhet. Igaz, ezen annyira nem kell meglepődnünk, hiszen a Lenovo gépei messze a legjobb klaviatúrával kerülnek a boltok polcaira. Ésszerű lépésként várhatnánk, hogy az Asus kihasználja a Lenovo pajzsán hagyott rést és beerősít touchpad ügyileg. 
 
Asus K55, vajon megéri?
 
Nos, a Tajvan és Kína között fennálló politikai ellentétek ellenére IT téren úgy néz ki egy követ fújnak az illetékesek, mert hasonló borzalommal kellett szembenéznem e kérdést illetőleg az Asus üdvöskéjét vizsgálva. Igen, a tipikus „egybe touchpad”-ról van szó, amit sajnos a Lenovo is alkalmaz szinte az összes noteszgépénél. Némileg mentve a két ázsiai IT óriást jegyzem meg, hogy touchpad kérdésben csak az Apple szolgáltat felüdüléssel, bár a Windows 8 megjelenése egy kicsit javít(hat) a kialakult helyzeten. 
 
Asus K55, vajon megéri?
 
Egyébként a jó érintőpad titka a kellemes felület, könnyű kezelhetőség, különálló touchpad gombok, melyek halkan és nagy nyomásponttal járnak. Ebben a Dell Inspiron 5521 teljesített a legjobban, sajnálatos módon viszont az Inspiron 3521-nek elég kattogósra sikeredtek az érintőpad gombjai.
 
Az ideális kijelző matt, nagy felbontású (legalább 1600×900 vagy 1920×1080) és jó betekintési szögekkel rendelkezik, viszont sajnos ebben az árkategóriában ezt egyik gyártó sem tudja teljesíteni. Ezt követően merül fel jogosan a kérdés, mit is kaphatunk ennyi pénzért?? Fényes kijelzőt, mely erős fény hatására tükröződik, alacsony 1366×768 pixelfelbontást, mely hétköznapi használthoz elegendő, valamint átlagos betekintési szögeket és színhűséget. Aki nem látott még matt, nagy felbontású kijelzőt annak bizonyára tökéletesen megfelel ez imént említett kategória is, bár azt azért nem árt mérlegelni, hogy érdemes lehet-e kicsivel többet áldozni erre a célra. A nagy felbontású és kis felbontású kijelzőket korábban a Lenovo IdeaPad Y500 tesztünkben hasonlítottuk össze. Visszatérve az Asus K55-re, a kijelzője átlagos ugyan úgy, mint az IndeaPad Z580/G580-nak vagy az Inspiron 5521/3521-nek. Jelenleg a legolcsóbb matt, nagy felbontású kijelzővel rendelkező noteszgép a Dell Inspiron 7520, mely még játékra is jó lehet a 2 GB-os AMD Radeon HD7730-as grafikus vezérlőjével.
 
(4) Ár/érték arány
 
Ár/érték arány alatt mit is értünk? Azt, hogy melyik gyártó rendelkezik azonos áron a legjobb hardverrel. Ebben egyértelműen győztes az Asus K55 sorozata. Viszont ha kicsit tudatosabbak vagyunk és mérlegelünk, akkor megváltozhat nézőpontunk. Korábban bebizonyítottuk azt, hogy a noteszgépek sebességét nem a processzor, hanem az SSD befolyásolja legjobban, a plusz memória pedig pár ezer forintos tétel. Az anyaghasználaton, supporton, használhatóságon viszont már a későbbiekben nem tudunk változtatni. Mi éppen ezért azt javasoljuk, hogy legyünk kicsit tudatosabbak és válasszuk a minimálisan drágább Lenovo IdeaPad Z580-at, vagy alsóbb árkategóriában az IdeaPad G580-at vagy ha picivel többet is tudunk érte adni, akkor a kiváló szervizháttér miatt a legjobb választásnak a Dell Inspiron 5521 vagy alacsonyabb árkategóriában az Inspiron 3521 tűnhet, mivel egy esetleges meghibásodás esetén sokkal nagyobb kincs lehet a jó szervizháttér.
 
Ezeket leszámítva tetszett nekünk az Asus K55, az ára pedig verhetetlen.
 
Asus K55
Laptopkalauz – tetszett!
 
Asus K55, vajon megéri? Asus K55, vajon megéri? Asus K55, vajon megéri?
Asus K55, vajon megéri? Asus K55, vajon megéri? 
 
 
Pucu
 

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét