Kutatók megállapították, hogy a melatoninszint csökkent azoknál, akik LCD képernyős TV-t néztek, míg az OLED-kontrollcsoportban valójában nőtt.
A szöuli Kookmin Egyetem kutatói arra a következtetésre jutottak, hogy az OLED kijelzős tévénézés jobb hatással van a néző alvási szokásaira, mint az LCD kijelzős. A klinikai vizsgálatban 40 fő vett részt, és két csoportra osztották őket, akik ugyanazt a tartalmat nézték LCD-n vagy OLED TV-n lefekvés előtt, majd két hét elteltével összehasonlították az eredményekeit.
Kiderült, hogy a jó éjszakai alváshoz szükséges melatonin termelése nemhogy nem csökkent a tévézéstől, de valójában 8,1%-kal nőtt az OLED kontrollcsoportban. Ez összhangban van az alvásidő közeledtével szokásos testfolyamatokkal, de az LCD TV-t nézők esetében ennek az ellenkezője volt igaz. Ott a melatoninszint 2,7%-kal csökkent két óra leforgása alatt, ami azt jelzi, hogy az LCD képernyős tévénézés jobban megzavarja az alvást.
A kutatók az LCD- és OLED-megjelenítési technológiák rejlő tulajdonságaira hívják fel a figyelmet a melatoninkiválasztás eltérésének okaként. Az OLED-kijelzők diódái maguk bocsátanak ki fényt, ahelyett, hogy erős háttérvilágításra támaszkodnának. Ennek eredményeként az LCD képernyő káros kékfény-kibocsátása, amely bizonyítottan megzavarja az alvási szokásokat, kétszerese az OLED kijelzők által kibocsátottnak.
A tanulmány vezető kutatója, Prof. Kim Chang-wook szerint az OLED tévék „hatékonyan tartják fenn a nézők egészséges alvási szokásait azáltal, hogy jobban aktiválják paraszimpatikus idegeiket, amelyek felelősek a komfortérzetért”.
A tanulmány az LG megbízásából készült, amely már jó ideje foglalkozik az olyan „alvásbarát” tévémodellekkel, mint a 65 hüvelykes LG Evo C4 OLED TV. Tavaly még a független TÜV Rheinland tanúsító testület „Circadian Friendly” címkével is ellátta OLED TV-it, és most egy klinikai tanulmány is bemutatja előnyeit. Az „összes létező TV panel közül a legalacsonyabb kékfény-kibocsátás és a képernyő villogásának hiánya” miatt számos „szembiztonsági” díjat kiérdemeltek már az LG OLED TV-k.
Fontos kiemelni, hogy a tanulmányt az LG támogatta, így érdemes egy egészséges mértékű szkepticizmussal élnünk annak tanulságainak levonásakor.
techkalauz.hu – az online techmagazin