B550 vs B450 – Vajon megéri az árát?

A megfelelő alaplap kiválasztása egy új PC építésénél meglehetősen nehéz, és az AMD B550 alaplapjainak új választéka csak tovább bonyolítja a helyzetet. Ha kicsit hozzáértőnek is tartjuk magunkat, könnyű elveszni az új specifikációk tengerében, és nehéz megérteni, hogy valójában mi mit is jelent, vagy ami még fontosabb, hogy történtek-e fontos frissítések.

Ebben a cikkben megpróbáljuk leegyszerűsíteni a B450 és B550 közötti fejlesztéseket, hogy könnyebb legyen a megfelelő alaplap kiválasztása az adott felépítés és költségvetés szempontjából, beleértve azt is, hogy a B550 és B450 közötti különbségek valójában mit jelenthetnek és kinek milyen előnye származhat a váltásból.

Ha megjelenik egy új modell, az nem feltétlenül jelenti, hogy nem érdemes megvenni az előző generációs eszközöket. Ha új AMD gép építését tervezzük, akkor nem kell automatikusan azt feltételeznünk, hogy szükség van több pénzt költeni egy új B550-es alaplapra. Ha a befektetésünk megtérülésének maximalizálására törekszünk, akkor egy jobb B450-es alaplap még bőven életképes lehetőség, főleg így, hogy támogatni fogják az újonnan megjelent Ryzen 5000 CPU-kat is.

Másképp fogalmazva, csak azért, mert a B550 megjelent, nem jelenti azt, hogy a B450 hirtelen teljesen elavult lett (legalábbis őszinte véleményem szerint). A minőségi B450-es alaplapok, mint például a Tomahawk Max, még mindig nagyon jó választás marad. Az új B550 Tomahawk ára több mint 15 ezer forinttal magasabb jelenleg, de ennyi többletköltséget nem valószínű, hogy meg is ér a legtöbb felhasználó számára (különösen akkor nem, ha egyszerűen csak egy Ryzen 5 3600 vagy 3700X CPU-t vásárolunk). Ha megnézzük a B550-sorozat bevezetési árát, valójában nem tűnik annyira meggyőzőnek költségvetési szempontból vagy középkategóriás gépek építésekor.

A B550-es árak kicsit meglepték a PC-s közösséget, csak nem igazán jó értelemben. A B450 első forgalomba hozatalakor a modellek ára 70 USD és 130 USD között volt. Sokan arra számítottak, hogy a B550 ára nagyjából megegyezik majd a B450-el, de ez nem így történt, és szinte minden egyes alaplap jelentősen magasabb áron került forgalomba elődjeinél.

Viszont az új B550 alaplapok egy csomó új funkcióval szolgálnak, összehasonlítva azonos (vagy hasonló) nevű B450 elődjeikkel. A prémium kategóriás B550 modellek gazdagan lettek funkciókkal ellátva, amelyek inkább hasonlítanak az X570-re mint a B450-re. Annak ellenére, hogy a B550 alaplapok nem csak továbbfejlesztett chipsetek, de különféle fejlesztésekkel is kiegészültek az előd modellhez képest. Ez még mindig nem feltétlenül jelenti azt, hogy ilyen áron meg is éri megvásárolni őket. A B450-es lapok igaz, hogy nem rendelkeznek ennyi újdonsággal, de többségére még a rendszer teljes élettartama alatt sincs szükségünk.

B550 vs B450 chipset különbségek

Leegyszerűsítve, bizonyos modellspecifikus fejlesztéseket kizárva, ezek a fő különbségek a B550 és B450 chipsetek között:

A B550 rendelkezik PCIe 4.0 M.2 bővítőhellyel: Az összes B550 alaplap rendelkezik PCIe 4.0 M.2 foglalattal a PCIe 4.0 SSD-k befogadására, az egyetlen kivétel a Gigabyte B550 Aorus Master, amely 2 PCIe 4.0 M.2 bővítőhellyel rendelkezik. A B450 lapok csak PCIe 3.0 M.2 foglalatokkal rendelkeznek (a PCIe 4.0 SSD-k továbbra is működni fognak, csak PCIe 3.0 sebességgel).

A B550 rendelkezik PCIe 4.0 GPU foglalattal: A B550 alaplapok teljes hosszúságú PCIe 4.0 x16 nyílással is rendelkeznek, hogy teljes mértékben kihasználhassák a PCIe 4.0 kompatibilis grafikus kártyák előnyeit, például Radeon RX 5700 XT. A B450 lapok csak PCIe 3.0 x16 foglalattal rendelkeznek, de a PCIe 4.0 GPU-k ugyan úgy működni fognak PCIe 3.0-ás foglalatban is.

A B550 rendelkezik DUAL GPU támogatással: Az emberek túlnyomó részének erre a fejlesztésre nincsen szüksége, mivel a multi-GPU rendszerek közel sem olyan népszerűek vagy hatékonyak, mint korábban. A B550 azonban hivatalosan támogatja a több GPU-s technológiákat ( SLI vagy NVLink az NVidia kártyákhoz és / vagy a CrossFire az AMD kártyákhoz). B450-es lapok esetében viszont csak egy PCIe x16 hely áll rendelkezésre, a második GPU sávszélessége PCIe 2.0 x4-re korlátozódik.

A B550 Gen3 PCIe foglalatokkal rendelkezik: A B550 PCIe 4.0 bővítőhelyeket kínál a szupergyors SSD-k és GPU-k csatlakoztatására, az általános PCIe foglalatok viszont PCIe 3.0-t használnak. Ez azonban egy frissítés a B450-hez képest, amely csak PCIe 2.0 foglalatokkal rendelkezik. Ez annyit jelent, hogy a B550 chipset rugalmasabb és gyorsabb ebből a szempontból, de nem annyira, mint az X570, amelyen az általános foglalatok is PCIe 4.0-k.

A B550 támogatja a WiFi 6-ot: A WiFi 6 (más néven 802.11 ax) a legújabb vezeték nélküli szabvány, amelyet azok a B550 modellek tartalmaznak, amelyek beépített WiFi-vel rendelkeznek. A WiFi 6-ot még a felhasználók nagy része nem használja (de még a PCIe 4.0-t sem). A WiFi-s B450 modellek csak a WiFi 5-öt támogatják, de ez nem igazán nevezhető hátránynak, mivel még kevesen rendelkeznek WiFi 6-os routerrel.

A B550 gyorsabb Ethernet port-tal rendelkezik: A drágább B550-es alaplapok új generációs vezetékes hálózattal is rendelkeznek, 2,5 Gigabites LAN-port formájában, míg a B450-es alaplapok „csak” 1 Gigabites LAN-portokkal rendelkeznek. Azt mondom, hogy itt is mint a WiFi 6 esetében a 2,5Gbps sem jelent különösebb előrelépést, mivel az emberek többségének routerei nem képesek ekkora sebesség átvitelére.

A B550 USB 3.2 Gen2 portokkal rendelkezik: A B550 kissé növeli a sebességet a B450-hez képest. A legtöbb B450-es lap USB 3.1-es port-tal rendelkezik (bár az újabb B450 modellek, mint például az MSI „Max” termékcsaládja már rendelkezik USB 3.2-vel), míg a B550 már USB 3.2 Gen2 portokkal is el van látva (mint az X570).

A B550 garantálva van a Ryzen 5000-hez: A legtöbb B450 alaplap támogatja a Ryzen 5000-et. Az AMD szerint a következő Ryzen processzorok garantált optimális élményéhez B550 (vagy X570) használata ajánlott. Ez igaz, de a B450-et még így is érdemes számításba venni Ryzen 5000 használatához.

A B550 nem támogatja a Ryzen 2000/1000 CPU-kat: A B550 alaplapok nem kompatibilisek a Ryzen 1000 vagy 2000 sorozattal (csak a Ryzen 3000 és 5000-el), míg a B450 az összes Ryzen sorozatot támogatja. A B550 nem támogatja a Ryzen 3000 APU-kat.

Összegezve a B550 fejlesztései remekül hangzanak. De melyik új CPU, GPU, alaplap fejlesztés nem? Mindig van egy olyan következő generációs fejlesztés, (például a PCIe 4.0), amelyről a kevésbé hozzáértő felhasználók általában azt feltételezik, hogy az új lapok vásárlása mindenképp megéri. Természetesen, a B550-es alaplapok szépek és jók, de a jelenlegi árak alapján ezek a fejlesztések nem eléggé fontosak ahhoz, hogy automatikusan kizárjuk a régebbi tipusú B450 chipset-tel rendelkező változatokat. Viszont ha nem esünk bele abba a kis százalékba, akik olyan dolgokat használnak, mint a PCIe 4.0, 2.5Gbps LAN, WiFi6 stb., akkor a B450 költséghatékonyabb vásárlási lehetőség azoknak az embereknek, akik most készülnek középkategóriás PC-t építeni.

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg mással is:

Kategóriák

További cikkeink

2025.03.24.
Brutális sebesség jön az SSD-knél – a PCIe 7.0 hozza el a 512 GB/s korszakát
A technológia folyamatosan gyorsul, de a PCI Express 7.0 szabvány bevezetésével…
2025.02.27.
Kibertámadás áldozatai lettek népszerű Chrome-bővítmények – 3,2 millió felhasználó érintett
Egy nagyszabású kibertámadás során hackerek feltörtek 16 népszerű Chrome-bővítményt, köztük az…
2025.02.19.
90%-os kedvezmény: Népszerű lopakodós játék mindössze 2 dollárért a Steamen
A játékosok most hatalmas kedvezménnyel szerezhetik be az egyik legnépszerűbb ’stealth’…
DLSS 5 debütál az NBA 2K27-ben szeptember 3-án
Kép: TechPowerUp
2026.09.02.
DLSS 5 debütál az NBA 2K27-ben szeptember 3-án
Az NVIDIA DLSS 5 először az NBA 2K27-ben jelenik meg szeptember…
Dell Pro 14 Premium teszt: 2,55 fontos magnézium flagship Tandem OLED-del
Kép: StorageReview
2026.09.02.
Dell Pro 14 Premium teszt: 2,55 fontos magnézium flagship Tandem OLED-del
A Dell Pro 14 Premium az ultramobil üzleti felhasználók csúcsgépe: 2,55…
NVIDIA RISC-V GPU-platformokhoz: a harmadik út
Kép: ServeTheHome
2026.09.02.
NVIDIA RISC-V GPU-platformokhoz: a harmadik út
Az NVIDIA a Hot Chips 2026 konferencián részletezte, hogyan illeszthető a…
NVIDIA és CrowdStrike: agentic kiberbiztonság
Kép: NVIDIA Blog
2026.09.02.
NVIDIA és CrowdStrike: agentic kiberbiztonság
Az NVIDIA és a CrowdStrike bemutatta a SafeMind rendszert: az első…
ASUS ProArt P14: 128 GB egységes memória RTX Spark chippel
Kép: Guru3D
2026.09.01.
ASUS ProArt P14: 128 GB egységes memória RTX Spark chippel
Az ASUS ProArt P14 az NVIDIA RTX Spark platformra épül: 20…
TP-Link Archer 8 Ultra: az első Wi-Fi 8 router
Kép: Tom's Hardware
2026.09.01.
TP-Link Archer 8 Ultra: az első Wi-Fi 8 router
A TP-Link szeptember 30-án elindítja az Archer 8 Ultra BN19000 előrendelését…
Lenovo: 45%-os megtakarítás VCF memória-tiering
Kép: Lenovo StoryHub
2026.09.01.
Lenovo: 45%-os megtakarítás VCF memória-tiering
A Lenovo a VMware Explore 2026-on mutatta be, hogy a VCF…
Lenovo: első Szaúd-Arábiában gyártott laptop
Kép: Lenovo StoryHub
2026.09.01.
Lenovo: első Szaúd-Arábiában gyártott laptop
A Lenovo bemutatta az első Szaúd-Arábiában gyártott laptopját – a rijádi…