A Xiaomi Mi A2 Lite készüléket a Laptopszalon bocsátotta rendelkezésünkre. Kipróbálható és megvásárolható a Laptopszalon üzleteiben és online.
Bevezető
Az idén nyolc éves Xiaomi cég alapítói valószínűleg álmukban sem gondolták, hogy olyan magaslatokba fognak emelkedni, mint ahol most tartanak. Az immár negyedik legnagyobb mobilgyártóként számon tartott vállalat tényleg elképesztően jól csinálta, persze azért nem kimondva volt rendesen állami hátszél, ahogy a Huaweinél is. Így vagy úgy, rengeteg értékes portékával ajándékozták már meg a nagyérdeműt, legújabb tesztalanyunk, a Xiaomi Mi A2 Lite viszont ha nem is rossz telefon, sajnos pont házon belül tudják túlszárnyalni.
Külső
A Lite név ellenére a készülék prémium matériát vonultat fel, vagyis fém unibody hátlap és karcálló üveg alkotja, méghozzá egész karcsú és dizájnos testben, a 178 grammos tömeg mellé 149.3 x 71.7 x 8.8 milliméteres dimenziók társulnak. Sajnos nincs IP-minősítés, IPS-panel viszont van, méghozzá 5,84″-en elterülő kijelzőről beszélünk, aminek tetején ott van a már lassan megszokottnak mondható szenzorsziget, angol nevén notch.
Ettől még az 1080 x 2280 pixel felbontású képernyő szerethető, kellemesek a betekintési szögei, szerencsére jól érzékel, nincsenek fals imputok, talán a fényerő nem az igazi, napfényben már nem látjuk megfelelően a tartalmat. Felül kapott helyet az 5 megapixes, f/2.0-s előlapi kamera, a szükséges szenzorok, valamint az értesítő led. Ebben a kategóriában még nem hiányozhat a 3,5 milliméteres jack kimenet, a töltést viszont microUSB-n keresztül fogadja az eszköz, ez azért nem túl szerencsés így 2018-ban.
Hardver
A Xiaominál valószínűleg hegyekben állnak a Snapdragon 625-ös lapkák, maradt bőven más készülékekből, ezért kerülhetett bele a Xiaomi Mi A2 Lite-ba is. A nyolcmagos processzorral (8 x 2,0 GHz Cortex-A53) ellátott SoC-ben Adreno 506-os GPU dolgozik, ez a legtöbb játék futtatására alkalmas, maximum a grafikából kell visszavenni egy kicsit. A 64 GB-os adattároló jó hír, főleg, hogy a második SIM-foglalatba microSD is helyzehető. Az alkalmazások futtatását 4 GB RAM segíti, úgy fest, ez lesz lassan a minimum a mobiloknál.
Szoftver
A Xiaomi Mi A2 Lite egyik nagy vonzereje, hogy Android One operációs rendszert futtat. Vagyis. Ez egy gyári felület, módosítások nélkül, amit a kutatások szerint a felhasználók szeretnek is, hiszen a gyártó ígérete (ahogy más hasonló szoftverezésű mobiloknál is), hogy két évig biztosan érkezni fog frissítés, három éven keresztül pedig még biztonsági update-ekhez is hozzájut majd a vásárló. A rendszer persze remekül, nem utolsósorban pedig gyorsan működik, nincsenek akadások.
Felülről húzható le az értesítési felület, itt még a gyorsbeállítások ikonjait is megtaláljuk. Túl sok egyedi menü nincs, sőt, alig van, nem úgy, mint a MIUI esetén. Az ujjlenyomat-olvasó külön pontot kapott, akár 5 minta elmenthető. A szenzor ügyesen dolgozik, a csúcskategóriánál talán lassabb, de még így is oké a helyzet. A tárcsázó prediktív keresésre képes, a vezérlőgombok sorrendje sajnos nem változtatható.
Alkalmazásokból nincs sok, Chrome, Drive, Duo, tehát a szokásos google-ös programok természetesen rendelkezésre állnak, minden másra pedig ott a Mastercard, vagyis a Play Áruház. Végül is kell mindkettő, ha vásárolnánk appokat ugye.
Kamera
Két kamera is került a Xiaomi Mi A2 Lite hátára: egy 12 megapixeles (f/2.2, 1.25 μm, PDAF) és egy 5 megapixeles (f/2.2, 1.12 μm) szenzorról beszélünk, utóbbi a mélységet méri. Videózni Full HD felbontásban lehet 30 fps sebességgel.
A szoftver könnyedén átlátható, ujjmozdulatokkal lehet váltani a rövid videó, a videó, a fénykép, a portré és a négyzet módok között. Felül külön kapcsolókat lelünk fel a HDR-hez, a vakuhoz, a filterekhez. A három vonalra nyomva találjuk az időzítőt, a makett hatást, a vízszintezést, a szépítést. A beállításoknál GPS-helycímkézést, zárhangot, időbélyegzőt, segédvonalakat és pár apróságot lehet személyre szabni.
Kamerában még mindig nem erős a Xiaomi, ez a készülék sem kivétel. Nappal persze rendben vannak a dolgok, legalábbis nagyjából, a dinamikatartomány elég széles, a részletek a képek középen és a fényképezőhöz közel jól látszódnak. A széleken viszont mos egy kicsit az algoritmus, a sötétebb részek pedig némileg elmosódnak, beltéren például szemcsésednek a fotók. Éjszaka sem brillírozik a szenzor, stabil kezekkel mondjuk vállalható felvételek lőhetők. Ilyen a Full HD felbontású videó:
Üzemidő
Ha valami, akkor a 4000 mAh-s akkumulátor mindenképpen a Xiaomi Mi A2 Lite előnyére válik, ezzel a teleppel lazán meglehet a két nap, ha nem a telefonon éli meg minden pillanatát az ember. Persze még ennél többre is futhatja, ha az energiatakarékos módot bekapcsoljuk, de azért egy okostelefonnál ne kergessünk hiú ábrándokat.
Adatkommunikáció
Főszereplőnk hozza az elvártakat. Egyrészről dual SIM-es, vagyis két nanoSIM helyezhető bele, az egyiket kivéve microSD-vel bővíthető a tárhely. A 4G/LTE adott, méghozzá B20-szal, van GPS (GLONASS), Bluetooth 4.2, valamint nem túl meglepő módon 802.11a/b/g/n-es WiFi. Az NFC sajnos kimaradt, így aki mobillal szeretne fizetni, annak a Mi A2 Lite már nem lehet alternatíva.
Összegzés
A Xiaomi Mi A2 Lite jelenleg 66 990 forintba kerül a Laptopszalonnál, ennek láttán sajnos azért nem érdemes szaladni a boltba. Egy tízessel drágábban ugyanis ott a Mi A2, ami nemcsak szebb külsőt, hanem jóval erősebb processzort is kínál, a Mi A1 ára pedig 55 ezer forintra esett, hasonló tulajdonságokkal, csak talán némileg butább dizájnnal. Persze vannak bőven jó képességei tesztalanyunknak is, korrekt a kijelző, az Android One-t csakis szeretni lehet, az üzemidő pedig abszolút az egyik vonzereje a telefonnak. Ha kicsit olcsóbb lenne, akkor nem lenne kérdés, így azért még érdemes körülnézni a lehetőségek között.