A robotaxi technológia fejlődése újabb mérföldkőhöz érkezett. A Lenovo és a dél-koreai SWM autonóm mobilitási vállalat együttműködést jelentett be egy következő generációs robotaxi platform fejlesztésére, amely az NVIDIA legújabb autonóm járműtechnológiájára épül.
A cél egy olyan Level 4 autonóm taxi rendszer létrehozása, amely biztonságos, skálázható és a jövő intelligens városi közlekedésének alapját képezheti.
Az együttműködés központi eleme az SWM új AP-700 autonóm vezetési platformja, amelyet a Lenovo Vehicle Computing által fejlesztett AD1 autonóm vezetési vezérlőegység támogat. Ez a rendszer az NVIDIA DRIVE AGX Thor platformjára épül, amely az egyik legerősebb autóipari AI számítási rendszernek számít.
Az AD1 vezérlőegység az NVIDIA Blackwell architektúrára épül, és több mint 2000 TFLOPS mesterséges intelligencia számítási teljesítményt kínál FP8 és INT8 módban. Ez a teljesítmény lehetővé teszi, hogy a járművek gyorsabban és pontosabban értelmezzék a környezetüket, miközben valós időben hoznak vezetési döntéseket.
A fejlesztők szerint ez különösen fontos a Level 4 autonóm vezetésnél, ahol a járműnek komplex városi környezetben kell biztonságosan működnie. A rendszer képes felismerni a különböző közlekedési szereplőket, elemezni a forgalmi helyzeteket, és zökkenőmentesen irányítani az autót anélkül, hogy emberi beavatkozásra lenne szükség.
A Lenovo szerint az AD1 nem csupán nagy számítási teljesítményt kínál, hanem egy autóipari szabványoknak megfelelő platformot is, amelyet kifejezetten valós körülmények közötti működésre terveztek.
A projektben részt vevő vállalatok szerint a robotaxi rendszerek következő generációja már nem csupán technológiai demonstráció lesz, hanem valódi, széles körben működő szolgáltatás.
Az SWM már jelentős tapasztalattal rendelkezik ezen a területen. A vállalat 2017 óta fejleszt autonóm közlekedési technológiákat, és 2024-ben elindította Dél-Korea első teljesen sofőr nélküli taxis szolgáltatását Szöul Gangnam negyedében. A rendszer azóta is hibamentes biztonsági rekorddal működik.
A vállalat a jövőben Japánban, Délkelet-Ázsiában és a Közel-Keleten tervezi elindítani robotaxi szolgáltatásait, majd később globális terjeszkedést is célul tűzött ki.
Az NVIDIA számára az együttműködés jól illeszkedik abba a stratégiába, amelyben a cég nem csupán chipeket gyárt, hanem teljes autonóm járműplatformokat kínál. A DRIVE Hyperion architektúra például a szenzoroktól kezdve az AI számítási rendszereken át egészen a szoftverstackig minden szükséges elemet biztosít az önvezető járművek fejlesztéséhez.
A Lenovo pedig ezzel a projekttel tovább erősíti jelenlétét az úgynevezett „Hybrid AI” megoldások területén, amelyek a mesterséges intelligenciát valós ipari és közlekedési rendszerekben alkalmazzák.
A robotaxi technológia fejlődése egyre inkább azt mutatja, hogy az autonóm közlekedés már nem csupán kutatási projekt, hanem egy olyan iparág, amely a következő évtizedben alapjaiban formálhatja át a városi mobilitást.













