Ár/érték bajnok tablet a Lenovo-tól: Íme, a Tab M10 Plus harmadik generációja

0
7558

Százezer forint. Ez egy lélektani határ elektronikai eszközök vásárlása esetén, a Lenovo pedig pontosan ide árazta be Tab M10 Plus termékét. Összehasonlításképpen az Apple 2022-es iPad Airje kicsivel 300 ezer forint felett kapható, méretben pedig a két termék között alig van különbség.

Olcsó(bb) táblagéphez képest a Lenovo igencsak jó munkát végzett, a specifikációk, illetve a sajtóban már megjelent tesztek alapján is egy remek ár/érték arányú tabletet kapunk a Tab M10 Plus személyében. Még 3,5 mm-es jack is fért rá, amit én még mindig nagyon szimpatikusnak tartok – de tudjuk, hogy a trend nem erre tart. Ejtsünk néhány szót a szoftverről, illetve a támogatottságról is. 2025-ig folyamatosan érkeznek rá az update-ek, illetve 2023-ban a termék meg fogja kapni az Android új, 13. verzióját is, ennél újabb rendszert azonban várhatóan nem fogunk kapni.

Ahogy azt tabletek esetén megszokhattuk, van belőle csak Wi-Fis és Wi-Fi + LTE támogatottságú modell is. Itt pedig szóba kell hozzuk az árazást. Alapjába véve a Lenovo a Tab M10 Plus Gen 3-at egy MediaTek Helio G80 SoC-val látta el 4 GB RAM + 64 GB tárhely, illetve 4 GB RAM +  128 GB tárhely verziókban – előbbi nyilván egy kicsit olcsóbb. Ám itt jön a képbe az LTE-képes modell, amivel bárhol bármikor netezhetünk. Ez már ez fokkal drágább, az alapverzióhoz képest huszonötezer forint többlet merül fel. Ezesetben azonban már nem MediaTek Helio G80 lesz a táblagépben, hanem egy teljesen más gyártó chipkészlete. Név szerint a Qualcomm 6 nm-es technológiájára épülő Snapdragon 680 – de ne aggódjunk, a többletárért itt egyből a 128 GB tárhellyel szerelt változatot kapjuk.

Méretek, külső, kijelző

A táblagép 251,2 x 158,8 x 7,45 mm és 465 gramm, ez pont az a méret/súly kombináció, ami még egy kézben tartva is kényelmes. Egy nagy szívfájdalmam viszont van ezzel a cuccal kapcsolatban. Méghozzá az, hogy nincs benne ujjlenyomat-leolvasó. Én valamiért nagyon szeretem és roppant praktikusnak tartam, rendkívül sajnálom, hogy a gyártók egyre inkább az arcfelismerés irányába mozdulnak el. Pontosan így tesz a Lenovo is ezen tablet esetében, ugyanis az előlapi 8 MP-es kamera segítségével 2D-s arcfelismeréssel oldható fel a készülék.

Két színben vásárolható meg, a Lenovo ezeket úgy hívja Viharszürke és Dérkék.

A kijelző körül lévő keret a teljesen jó kategóriába esik a maga 0,8 mm-ével, ez pedig azért dicséretes, mert egy 100 ezer forintos tabletről beszélünk, nem egy felsőkategóriásról. Hátlapja nekem borzasztóan tetszik, nagyon feldobja ez a matt sáv, ahol a Lenovo felirat és a kamera is elhelyezkedik.

Tipp: Víz közelében ne használjuk, mert nem rendelkezik semmilyen IP szabvánnyal.

Na és akkor nézzük a kijelzőt. 10,61 hüvelykes IPS LCD panelről beszélünk, ami kategóriájához mérten igen erős. Felbontása 2000 x 1200, azaz 2020 ppi-t kapunk ez már rendesen szépnek minősíthető. Képaránya 5:3, illetve rendelkezik azzal a TÜV tanúsítvánnyal, ami az alacsony kékfény-kibocsájtást bizonyítja. Maximális fényereje a gyártó szerint 400 nit, ez már mindenre elég, kivéve a teljes napsütésben való használatot. Természetesen a kijelző 60 Hz-es, egy százezres tablettől irreális elvárás lenne a 120 – legalábbis 2022-ben.

Hardver és pár szó a szoftverről

Ahogy már említettem, MediaTek Helio G80-as a belépő modell, míg a csúcs 4G kompatibilis darab Snapdragon 680-nal van szerelve. Teljesítményben sok különbség nincs köztük, azonban a részletekben igen fontos dolgok lapulnak. A MediaTek-es változat nem UFS tárhelyet kapott, mivel a Helio G80 nem támogatja ezt. Ezzel szemben a Snapdragonos variáns UFS 2.2-es tárolóval rendelkezik, így egy fokkal gyorsabb.

Az unalmas számokról, illetve a magok milyenségéről és elrendezéséről nem írnék részletesebben, írásom végén a specifikációs listából, illetve egy Google kereséssel mindenre fény derül. Na de van izgalmasabb dolog ennél, ez pedig még egy különbség a Helio és a Snapdragon között. Előbbi csak a Bluetooth 5.0-át támogatja, míg utóbbi már az 5.1-es verziót is bírja.

Mind a Wi-Fis, mind az LTE-s modellben van GPS, így nyugodtan rábízhatjuk utunkat a navigációra, ha ilyen tablet vásárlása mellett döntünk – ez egyébként ebben a kategóriában nem feltétlenül jellemző, így piros pont a Lenovo-nak.

Amikor az újdonsült vásárló kiveszi a dobozból, Android 12-vel találja szemben magát. Ahogy már említettem a bevezetőben, jövőre (2023-ban) meg fogja kapni az Android 13-at, ezután viszont a 14-es frissítésre nem számítunk. Egyébiránt 2025-ig aktívan kapja a biztonsági frissítéseket a készülék.

Üzemidő, kamerák

A gyártó azt ígéri, hogy a 7500 mAh-ás akkumulátorral szerelt tablet akár 12 óráig is képes internetes videólejátszásra, illetve 14 óráig alkalmas webböngészésre. Utánanéztem a teszteknek és változó véleményeket találtam, azonban átlagosan elmondható, hogy 8-10 óra aktív használatot biztosan kibír – hangsúly az aktív használaton van. Így egy átlagos munkanapra simán elvihetjük, otthoni használat esetén pedig bőven jók vagyunk. Amennyiben pedig offline filmezünk alacsonyabb fényerőn, ez az idő elérheti akár a 17-18 órát is.

Töltése a csomagban található 10 Wattos adapterrel több mint 4 órát vesz igénybe, azonban kompatibilis 20 W felvételére is, ezzel 2 órára csökkenthető ez az időtartam.

Pár sorban a kamerákról is írok, habár egy tablet esetében én ezt a fontossági sorrend legvégére tenném. Elől és hátul is 8 MP-es szenzor található. Minden átlagos tevékenységre elég lesz, azonban szép fotókat ne ezzel akarjunk majd készíteni. Videót egyébként max 1080p-ben 30 fps-sel tud felvenni a hátlapi kamera segítségével.

Processzor – Qualcomm Snapdragon 680, nyolcmagos (4 db A73 2,4 GHz + 4 db A53 1,9 GHz) (WiFi + LTE)
– Qualcomm Snapdragon 680, nyolcmagos (4 db A73 2,4 GHz + 4 db A53 1,9 Ghz) (csak WiFi)
– MediaTek Helio G80, nyolcmagos (4 db A53 2,3 GHz, 4 db A53 1,8 Ghz) (csak WiFi)
Operációs rendszer – Android 12 (2023-ban megkapja az Android 13-at)
Kijelző – 10,6″ 2K IPS (2000 x 1200) LCD, érintőképernyő, akár 400 nit, TÜV tanúsítás alacsony kék színtartományú fénykibocsátásra
Memória – Akár 6 GB LPDDR4X UDIMM a Qualcomm Snapdragon processzorral
– Akár 4 GB LPDDR4X a MediaTek processzorral
Akkumulátor – Akár 12 óra üzemidő internetes videólejátszás esetében
– Akár 14 óra webböngészés 20 W-os gyorstöltés támogatása (csomagolás 10 W-os adaptert tartalmaz)
Tárhely – Akár 128 GB uMCP a Qualcomm® Snapdragon® processzorral
– Akár 128 GB eMCP a MediaTek processzorral Micro SD-kártya olvasóval bővíthető
Hang – Négy hangszóró Dolby Atmos® technológiával
Kamera – 8 MP autofókusz (hátlapi)
– 8 MP, fix fókusz (előlapi)
Méretek – 7,45 mm x 251,2 mm x 158,8 mm
Súly – 465 gramm
Szenzorok – Gyorsulásmérő (G) szenzor
– Giroszkóp
– Környezetifény-érzékelő
– Hall-hatás érzékelő
– Rezgőegység (csak LTE-s változatoknál)
Színválaszték – Viharszürke
– Dérkék
Adatkapcsolatok – WLAN: WiFi 5 802.11 ac, 2,4 GHz és 5 GHz kétsávos
– Bluetooth® 5.0
– WiFi Direct
– WiFi Display
– GPS-GLONASS
– A-GPS (csak LTE-s változatoknál)
Toll – Lenovo Precision Pen 2 digitális toll támogatás (csomagolás nem tartalmazza a tollat)

techkalauz.hu – az online techmagazin

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Kérjük, írja be véleményét!
írja be ide nevét