A Lenovo jótékonysági aukciót tartott, tárgya az elektronikus hulladékból kivont platinából készült egyedi kinetikus Wabi Sabi gyűrű. A nyílt aukción december 1. 03:01-ig lehetett ajánlatot tenni.
Egy exkluzív, kinetikus Wabi Sabi gyűrű, amely a Lenovo Asset Recovery Services (ARS) révén visszanyert platinából készült – erre a tárgyra licitálhattak a potenciális vásárlók magyar idő szerint december 1. 03:01-ig. A jótékonysági aukció bevétele hozzájárul a Seabin Project óceántisztítási kezdeményezéseihez.
A gyűrű története azonban nem itt kezdődik – mindez a „Lenovo Precious Metals” része, egy olyan kezdeményezésnek, amely a Lenovo Asset Recovery Services szolgáltatásainak megismertetését és a körkörös gazdaság erejének kihasználását célozza. A Lenovo további fenntarthatósági kezdeményezéseket is bejelentett, beleértve az újrahasznosított anyagok beépítését a termékekbe, valamint az újrahasznosított elektronikus eszközökből származó műanyag használatának növelését.
E-hulladék = aranybánya? – Lenovo Precious Metals
Az e-hulladék nemcsak műanyagokat és elektronikai cikkeket tartalmaz, hanem rendkívül értékes, de hasznosítható anyagokat is, például aranyat, vasat, alumíniumot és rezet. Csak 2019-ben az e-hulladékból származó hasznosítható anyagok mennyisége 57 milliárd USD-ra becsülhető – ezt az összeget főleg arany, vas és réz teszi ki.
Ennek a problémának a kiemelésére a Lenovo ANZ csapata elindította a „Lenovo Precious Metals”-t, feltárva a nemesfémek és anyagok visszanyerésében rejlő lehetőségeket az elhasználódott eszközökből, hogy egy lépéssel közelebb kerüljünk a körforgásos gazdasághoz. A Lenovo megbízta Holly Ryan „fenntartható ékszerészt”, hogy készítsen négy testre szabott kinetikus gyűrűt visszanyert aranyból, platinából és ezüstből – új életet lehelve a régi technológiába.
Holly így nyilatkozott: „„Ékszertervezőként mélyen rajongok a fenntarthatóságért, és úgy építettem fel vállalkozásomat, hogy újrahasznosított fémeket és köveket vásároljak a műveimhez, ezért is voltam olyan izgatott, hogy a Lenovo-val együttműködve létrehozhatom ezeket az egyedi gyűrűket. Nem akarom, hogy bármi is szemétlerakóba kerüljön, ezért mindig is fontos volt számomra, hogy semmit ne vigyek távolabb a földtől. Ezek a gyűrűk a körkörös gazdaság erejét szimbolizálják.”
Matt Codrington, MD, a Lenovo Australia and New Zealand (ANZ)-tól pedig ezeket mondta: „Az e-hulladék körkörös megközelítése kritikus fontosságú. Újra kell gondolnunk a technológiai termékek életciklusát, hogy biztosítsuk, hogy minden egyes eszközből minden visszanyerhető anyag az élettartam végén újra felhasználható legyen. Ez nemcsak az éghajlatváltozás káros hatásainak mérséklését segíti elő, hanem az IT-újrahasznosítási szolgáltatásokban részt vevő vállalkozások számára mind gazdasági, mind hírnév-előnyökkel jár.”
A körkörös gazdaság megvalósítása: Minden egyes embernek van benne szerepe
A számítógépes hardvereket alkotó anyagok többsége újrahasznosítható új termékek létrehozásához, míg mások felújíthatók újrafelhasználás céljából. Ahogy egyre fejlődik a technológia, annál inkább közelebb kerülünk a körforgásos gazdasághoz – de ezért tennünk is kell. Az egyének nagy változást hozhatnak a körkörös gazdaság lehetővé tételében, beleértve a fenntarthatóbb anyagokból, például újrahasznosított alumíniumból készült eszközök használatát. Az egyik legfontosabb tennivaló a meglévő elektromos és elektronikus berendezések (EEE) élettartamának meghosszabbítása rendszeres karbantartásuk biztosításával, vagy a számítási teljesítmény növelése RAM vagy tárolókapacitás hozzáadásával.
A Lenovo Asset Recovery Services (ARS) a vállalatok számára egy teljeskörű megoldás a biztonságos és környezetbarát eszközártalmatlanításhoz. Az ARS azt is lehetővé teszi a szervezetek számára, hogy kompenzálják a technológiai frissítés költségeit, és visszanyerjék a leállított berendezések értékét. Nagyobb szervezetek számára a körülbelül 11 000-nél több eszközből álló flotta újrahasznosítása akár 2 millió USD megtakarítást is eredményezhet a következő technológiai fejlesztésük során. Szűkös gazdasági helyzetben pedig egy vállalat sem hagyhatja figyelmen kívül azt, hogy a vállalkozás a selejtezéssel is további értéket teremtsen, avagy költséget takarítson meg.
A környezeti előnyökön túl…
Míg a környezeti előnyök magukért beszélnek, egy nemrégiben Ausztráliában és Új-Zélandon végzett Lenovo tanulmány megmutatta, mennyire fontos a körkörös gazdaság az egyének számára. A munkavállalók 88%-a szerint az e-hulladék fenntartható ártalmatlanítása pozitívabb érzést adna munkaadójával szemben, míg 70%-uk azt mondta, hogy olyan cégnél szeretne dolgozni, amely felelősen ártalmatlanítja az e-hulladékot. Ez különösen igaz a fiatalabb generációkra, mint az Y és Z. Tehát nem csak gazdasági előnyökkel jár az e-hulladék fenntartható módon történő ártalmatlanítása, hanem javíthatja a szervezet hírnevét is az ügyfelek körében, és segíthet nekik bevonzani őket – sőt, meg is tarthatják vele a tehetségeket.
techkalauz.hu – az online techmagazin