Partneri kapcsolat a Lenovo és a CSIR-IGIB között – Elemzésekkel gyorsítanák fel a rákkutatást

A Lenovo, amely mint jól tudjuk egy globális technológiai vezető, egyedülálló partnerségben együttműködik a CSIR Genomikai és Integratív Biológiai Intézettel (CSIR-IGIB), India legrangosabb genom szekvenálással foglalkozó kutatóintézetével. Ebben az egyedülálló partnerségben a rák megelőzésére keresnek megoldásokat és végeznek kutatásokat, méghozzá a szóban forgó betegség genetikai gyökereinek mélyebbre ásásával. Az Indiai vezető kutatóintézetével kötött partnerség méyen ki tudja használni a Lenovo által nyújtott nagy teljesítményű Genomics Optimization and Scalability Tool (GOAST) architektúráját.

Az intézet munkájának létfontosságú része a humángenetikai kutatások körül forog, amelyek kritikus szerepet játszanak a genetikai rendellenességek azonosításában, a rák progresszióját előidéző mutációk jellemzésében és a betegségek kitörésének nyomon követésében. Ez a partnerség a Lenovo nagy teljesítményű Genomics Optimization and Scalability Tool (GOAST) architektúráját használja, amely 2. generációs Intel® Xeon® Scalable processzorokat tartalmaz az ultraintenzív genomikus szekvenálási munkavégzés végrehajtása érdekében, és segíti a kutatókat, hogy gyorsabban betekintést tudjanak nyerni a dolgokba. A Lenovo GOAST egy nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) architektúra, amelyet kifejezetten az igényes genomikai munkaterhelésekre terveztek, és amely jelentős mértékben hozzájárul ehhez a kezdeményezéshez.

Dr. Anurag Agrawal, a CSIR-IGIB korábbi igazgatója elmondta: „A számítási sebesség és a méretezés egyaránt kritikus fontosságú a genetikai szekvenálás szempontjából. Célunk, hogy segítsük a kutatókat több minta gyorsabb elemzésében, és ehhez nagy teljesítményű technológiára volt szükségünk. A Lenovo GOAST által biztosított nagyobb számítási teljesítmény és kapacitás elősegíti a kutatás ütemének felgyorsítását és teljesítményünk növelését, ezáltal elősegíti az emberek egészségére és életére valós hatást gyakorló tudományos fejlődést. A Lenovo valóban optimalizálta mind a hardvert, mind a szoftvert a genomikai elemzéshez, és ez megtérül a teljesítmény és a hatékonyság tekintetében is.”

A Lenovo nagy teljesítményű számítástechnikai szolgáltatásaival szorosan együttműködve a CSIR-IGIB számára egy 28 csomópontból álló rendszert telepített – ez az eddigi legnagyobb GOAST-telepítés Indiában. Az optimalizált architektúra és a hatékony nyílt forráskódú szoftverek kihasználásával a GOAST GPU-szintű teljesítményt kínál CPU-szintű költségek mellett, így vonzó ajánlat az olyan közszféra szervezetei számára, mint a CSIR-IGIB.

A CSIR-IGIB jelentős hatást gyakorolt a Lenovo GOAST rendszer teljesítményére mind a teljes genomszekvenálás (WGS), mind a teljes exome szekvenálás (WES) munkafolyamataiban. A késleltetési futások során – ahol egy csomópont összes erőforrása egyetlen feladat végrehajtásához van hozzárendelve – az intézet 6,5-szer gyorsabban tudja végrehajtani a tipikus WGS és WES munkafolyamatokat.

A gyorsított végrehajtási sebesség lehetővé teszi a kutatók számára, hogy több mintát dolgozzanak fel, és összetettebb kérdésekre kapjanak válaszokat rövidebb idő alatt – 60,5 órától 9 óráig. A kutatások gyorsabb ütemének fenntartásával a CSIR-IGIB képes tovább vinni a létfontosságú tudományos munkát, elősegítve az olyan áttöréseket, amelyek ahhoz szükségesek, hogy jobban megértsék az olyan betegségeket, mint a rák, és olyan jobb kezeléseket találjanak, amelyek javítják a betegek állapotának kimenetelét, sőt életeket is menthetnek.

„Az olyan intézményeken keresztül, mint az IGIB, döntő előrelépés érhető el az egészségügyben – az akut betegségek kezelésétől és vakcináitól kezdve a krónikus betegségek kezelését és leküzdését szolgáló stratégiákig. Örülünk, hogy partnerünk lehet, és kulcsfontosságú technikai támogatást nyújtunk az IGIB új Kiválósági Központjának. Valószínűleg ez lesz a GOAST legnagyobb telephelye Ázsia-csendes-óceáni térségben” – mondta Sinisa Nikolic, a Lenovo Asia Pacific Infrastructure Solutions Group HPC-AI igazgatója.

Ez a Lenovo architektúra számos kutatási kezdeményezést támogat majd, beleértve azokat is, amelyek a rák lehetséges genetikai gyökereinek feltárására irányulnak. Például a kutatók összehasonlíthatják a rák genomjait egy standard referencia genommal, hogy azonosítsák azokat a potenciális csíravonal-mutációkat (közvetlenül a szülőtől a gyermekig), amelyek kiválthatják vagy előmozdíthatják a rák kialakulását az emberi szervezetben. Ez azt is lehetővé tenné, hogy jobban megértsük azokat a genetikai változásokat, amelyek hozzájárulhatnak a rák kialakulásához; az ilyen elemzések értékes betekintést nyújthatnak abba is, hogy az egyén rákja hogyan fejlődhet, és milyen valószínűsége van a kezelés sikerességére.

Nagyteljesítményű számítástechnikai globális vezető vállalataként a Lenovo szorosan együttműködik kulcsfontosságú iparági partnereivel az exaskálás szintű számítástechnikai technológiák fejlesztése, integrálása és bevezetése érdekében, bármilyen méretű szervezet számára.

Pár szót az IGIB-ről, hogy egy kicsit tisztábban lássunk

A CSIR – Genomikai és Integratív Biológiai Intézet (CSIR-IGIB), a Tudományos és Ipari Kutatások Tanácsának (CSIR) alkotó laboratóriuma, egy vezető intézet, amely olyan kutatásokat végez, amelyek új ismeretek létrehozásához és technológiák fejlesztéséhez vezetnek a világ különböző területein. Ebbe beleértjük a biotechnológiát, illetve különös tekintettel a genomikát és a genominformatikát. A küldetésük: „A biológiai alapkutatásban kidolgozott koncepciók kereskedelmileg életképes egészségügyi technológiává való átültetése”

A CSIR-IGIB az alkalmazott genomika, a szekvenálási technológia, az informatika, a számítási biológia, a mesterséges intelligencia, a biológiai adatok értelmezésének, a rendszerbiológia és a molekuláris biológia gazdag szakértelmét egyesíti a genomikai kutatások, különösen a betegségközpontú genomikai kutatások elvégzéséhez, szoros együttműködésben számos Indiai kórházzal. A CSIR-IGIB jövőképe az elkövetkező években az alapvető biológiai felfedezések klinikai alkalmazásokba való átültetése lesz, azzal a céllal, hogy lehetővé tegye a megfizethető, hozzáférhető és méltányos diagnózist az indiai lakosság jelentős részének, betegségterhének csökkentése érdekében.

techkalauz.hu – az online techmagazin

Ha tetszett a cikk, kérlek oszd meg mással is:

További cikkeink

2024.09.14.
A Motorola Edge 50 Neo szoftvertámogatása megszégyeníti a legtöbb riválisát
A Motorola Edge 50 Neo egy remek felső-középkategóriás telefon, legalábbis a…
2024.09.13.
6 játék távozik az Xbox Game Passból
Szeptember 15-én a Microsoft hat játékot eltávolít a Game Passból. Addig…
2024.09.13.
Bemutatkozik a frissített Lenovo ThinkBook 16 Gen 7+
A Lenovo ThinkBook 16 G7+ már hivatalos. AMD Ryzen AI 9…
2024.09.13.
Prominens elemzők szerint az OLED MacBook Pro valószínűleg nem kerül a polcokra 2026 előtt
A korábbi pletykákat megismételve Ross Young és Ming-Chi Kuo elemzők kijelentették,…
2024.09.13.
A legendás Lenovo ThinkPad T14s is megkapta az AMD új processzorát
A Lenovo ThinkPad T14s Gen 6 már a piacon van, bár…
2024.09.12.
Samsung Galaxy S25 Ultra: Kiszivárogtak az első renderképek
Egy jellemzően megbízható leaker most először mutatta be a Samsung következő…
2024.09.12.
Megjelent a PlayStation 5 Pro! – Nagyobb SSD, gyorsabb GPU, lemezmeghajtó nélkül
A Sony hivatalosan is bemutatta a PlayStation 5 Pro-t. Feltűnően jobb…
2024.09.12.
Az AMD ravaszul felfedte a Radeon RX 7800M-et
Mintha csak egy tökéletes stealth missiont csinált volna végig az AMD,…