A kínai kereskedelmi minisztérium bejelentette, hogy betiltja a mikrochipek gyártásában használt kulcsfontosságú ásványok Egyesült Államokba történő exportját. A lépés a félvezető technológiák Kínával folytatott kereskedelmére vonatkozó amerikai korlátozások következménye.
A tilalom a galliumot, a germániumot és az antimont – a félvezetőgyártásban kritikus anyagokat – érinti. A gallium és a germánium létfontosságú a mikrochipek előállításához, míg az antimont a lőszerek gyártásában is felhasználják.
Kína közleményében a nemzetbiztonsági aggályokat említette az exportkorlátozás fő okaként.
„A nemzetbiztonság és a nemzeti érdekek védelme, valamint a nemzetközi kötelezettségek teljesítése érdekében, beleértve a non-proliferációt, az a döntés született, hogy meg kell erősíteni a kettős felhasználású termékek Egyesült Államokba irányuló exportjának ellenőrzését” – közölte a Kereskedelmi Minisztérium.
Kína uralja ezen ásványok globális termelését, a Project Blue adatai szerint 2023-ban az antimontermelés 48%-át, a finomított germániumtermelés 59,2%-át és a finomított galliumtermelés 98,8%-át.
A tilalom december 3-án lépett érvénybe.
techkalauz.hu – az online techmagazin













